avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate pioneer390

Activitate pioneer390

Daca se stipuleaza in H.G. 355/2007 actualizata ca angajatorul plateste medicina muncii, de ce medicul de medicina a muncii ia banii si de la angajati? De exemplu: patronul, trimite angajatul sa-si faca medicina muncii, si la intrebarea angajatului ca unde patronul spune ca unde vrei tu. Deci eu aici inteleg ca nu are un contract cu vreun cabinet de medicina a muncii. Cat este de legal ca cei de la medicina muncii sa ia banii de la noi angajatii cand se spune clar ca: "Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in nici un fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale." Nu ar trebui sa se autosesizeze cei de la medicina muncii ca angajatorul de ce nu plateste? Sa ia legatura cu cei in drept ca angajatorul cutare comite o ilegalitate? Ca am observat ca ITM-ul este pe o mana cu unele firme. Multumesc anticipat!
Multe masini ale Politiei cand ajung la intersectii dau drumul la girofar si semnalele acustice doar ca sa treaca pe rosu, apoi, subit cum trec de intersectie gata cu sirena.Apoi incetinesc si i-si vad mai departe de drum.Atata tine "misiunea de urgenta"?Daca au voie politistii, indiferent ca sunt de la locala, municipala sau judeteana sa faca abuz de aceste sirene? Atat cat trec de o intersectie?
Am lucrat la o firma de paza si cu 3 zile inainte de sfarsitul perioadei de proba ma cheama seful la birou sa semnez o notificare cum ca mi-a incetat contractul de munca. Nu am semnat dar la ITM asa mi-a incheiat contractul cu art 31 alin 3. Este lovita de nulitate notificarea daca nu este semnata de mine? Daca da cum pot sa-i dau in judecata?
Acest articol I-l stiam deja dar unde scrie in Codul Muncii ca de cate ori ma poate rechema din concediu? Are oameni destui, ma recheama din concediu, iar aia care sunt normal la servici pleaca acasa. Nu este acesta un fel de abuz in serviciu?
Sunt agent securitate, iar in timpul concediului de odihna am fost rechemat la lucru. Stiu ca este legal se ma recheme, mi-a si dat restul zilelor de concediu, dar cat este de legal sa ma recheme de doua ori, in conditiile in care a doua oara cand m-a rechemat a avut oameni destui, ba inca pe 2 I-a trimis acasa, si eu rechemat din concediu am ramas la lucru.Deci asta m-ar interesa, de cate ori ma poate rechema din concediu. Multumesc anticipat!