avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela1908

Activitate gabriela1908

Formularul U1 l-am primit abia la inceputul lunii ianuarie, cu toate ca am terminat contractul in octombrie si atunci am si aplicat. asa functioneaza sistemul si in Anglia... Ia:)r de angajat aici in Romania nu ma mai angajeaza nimeni momentan, fiind insarcinata in 5 luni, cu burtik deja la vedere :)
Buna ziua,
Am lucrat in Regatul Unit cu contract pe perioada determinata 6-7luni/an in ultimii 7ani.in luna octombrie 2015 am terminat contractul si am revenit in Romania.Am aplicat pentru formularul U1 pe care l-am obtinut de la autoritatile engleze.In acest moment sunt insarcinata in luna a5a si vreau sa aplic pentru somaj pentru ca am incercat sa caut un loc de munca dar fiind in aceasta situatie nu ma anjajeaza nimeni.M-am adresat Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Ialomita si de acolo am primit ca raspuns ca ar fi trebuit sa fi lucrat si in Romania cel putin 4 saptamani, pentru a putea beneficia de somaj acordat de Statul Roman. 1.Ce solutie ar exista in cazul meu? fiind insarcinata am nevoie de asigurare de sanatate si mai ales ca ar urma si perioada de 2 ani in care as putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.
2.O colega de munca din Bulgaria aplica pentru formularul U1 si cu acest formular, in Bulgaria obtine somaj de la Comunitatea Europeana pe o perioada determinata in functie de vechimea acumulata. Tinand cont ca si Romania este stat membru, nu se aplica aceeasi legislatie?
Va multumesc.
Salutare, am lucrat in Anglia cate 6-7 luni pe an, in ultimii 8 ani.In Romania nu am lucrat cu carte de munca, decat cu contract, cateva luni inainte de plecarea in Anglia.Acum m-am intors in tara si intentionez sa raman.Pot beneficia de somaj in baza formularului U1 sau ce alta solutie pot gasi?multumesc.