avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Porumbdiana

Activitate Porumbdiana

Buna ziua. In 01.01.2016 am intrat in somaj. Am avut un pfa a carui activitate am suspendat-o in 01.02.2016. Acum sunt in CCC. In momentul cand ies din CCC intru iar in somaj. Insa vreau sa imi reiau acrivitatea pe pfa din 20 decembrie. Beneficiez de stimulent de insertie? Somajul trebuie sa se opreasca ca sa iau stimulentul de insertie sau pot merge in paralel atata timp cat nu am venituri mari pe pfa (mai mari de 500 ron pe luna). Va multumesc
Buna ziua. Din 01. 01.2016 am intrat in somaj, apoi in prenatal si in ccc. Am avut un cmi (cabinet medical individual) a carui activitate am suspendat-o tot in ianuarie 2016. Acum daca vreau sa imi reiau activitatea pe cmi, pot beneficia de stimulent de insertie? Somajul il pot anula cand imi reincep activitatea? Daca pot beneficia de stimulent, de cand ar trebui sa incep avand in vedere ca tatal isi ia luna lui din ccc (iar copilul face 2 ani pe 03.03.2018). Multumesc
Răspuns la discuția concediu maternitate
Eu am citit legea insa am spus ce mi-a zis medicul de familie. Ca daca am decis sa imi iau mai mult de 42 de zile postnatal, trebuie sa le iau toate pana la 126. Si vroiam o confirmare ca nu e asa. Vreau sa intru in ccc din 01.06 si atunci imi raman 5 zile din concediu maternitate pe care nu le iau ( am 31 zile de prenatal luate si 90 de postnatal)
Răspuns la discuția concediu maternitate
Da. Stiu. Insa medicul de familie a zis sa imi iau ori 42 de zile postnatal, ori toate cate au ramas pana la 126. Ca asa e legea. Si eu stiam cum ati zis d-voastra
Din cele 126 de zile de concediu de maternitate pot sa iau doar 120? Am avut 31 prenatal si pana la 120 postnatal.si nu as vrea sa le mai iau pe cele 5 ramase ca se pot sa intru in concediu de crestere a copilului cu data de 1.06
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Va multumesc pentru raspunsuri. Mai am totusi cateva intrebari:
1. Art 23 din oug 158/2005 spune:
Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora.

(3) În situaţiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10

Asta nu inseamna ca teoretic ar trebui sa pot intra in prenatal in ianuarie direct de la casa de asigurari de sanatate? Mentionez ca doamnele de la cjas nu au stiut ce sa imi zica.
2. M-am interesat si de varianta de a intra in somaj de la 1 ian si apoi in prenatal. In acest caz, indemnizatia pt concediu prenatal cum se calculeaza? Se ia ca venit venit 1 luna de somaj si 5 luni de la fostul loc de munca? In ceea ce priveste cmi-ul, am aflat ca nu trebuie sa il suspend, cu pot avea activitate daca am venit lunar mai mic de 500 ron. Avand in vedere ca eu am depus declaratia de venit estimat de 2100ron pe 2015 si doar la inceputul lui 2016 depun declaratia 200 pt venitul castigat, cum pot demonstra celor de la ajofm cat venit lunar am avut si am? Pentru dosarul de la somaj, trebuie sa anexez o adeverinta de venit de la finante. Aceasta trebuie sa o solicit dupa depunerea declaratiei 200 sau pot inainte avand in vedere ca actele pt somaj ar trebui sa le depun pana in data de 10.01? Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Da.dar daca intru cu data de 1 ianuarie, avand in vedere ca in 31.12 mi se incheie contractul pe perioada determinata, nu se mai iau in calcul veniturile realizate la celalalt loc de munca.asa mi s-a spus. Pot intra in ianuarie de pe Cmi insa se ia in calcul doar venitul estimat si decizia de impunere pentru cmi. Unde sa ma mai interesez?
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Multumesc pentru raspuns. Am fost si m-am interesat la casa de sanatate si mi s-au comunicat urmatoarele: de pe cmi pot sa intru in prenatal insa avand in vedere ca am un venit estimat f mic nu e rentabil. Si trebuie sa ies la sfarsitul lui decembrie( cel putin 2 zile sa am prenatal pe contractul de munca) ca apoi sa ma poata prelua casa de sanatate. Eu stiam ca pot intra si cu data de 1 ianuarie chiar daca s-a incheiat contractul de munca dar se pare ca nu e asa. Si la indemninatia de maternitate au zis ca nu se ia cumulat toate veniturile obtinute in ultimele 6 luni, ci doar de la 1 loc de munca. doar la indemnizatia pt cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile obtinute anterior nasterii
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si as fi recunoscatoare daca m-ati putea lamuri. Sunt insarcinata, data probabila a nasterii este 5 martie 2016. Momentan sunt rezidenta angajata la spitalul clinic Cluj Napoca, contractul de munca incheindu-se pe 31.12.2015. In paralel am activitate pe un Cmi la care eu sunt medicuL titular. Cand pot sa intru in prenatal? Legal, 30 de sapt de sarcina as avea in 25 decembrie, cand as putea sa intru in prenatal incat sa imi ramana fara emotii cele 42 de zile de postnatal obligatorii. Trebuie si pot sa intru pana se incheie contractul de munca sau pot de exemplu in ianuarie de pe Cmi? Si daca pot sa intru de la locul de munca unde am contract, nu este nici o problema ca intru la sfarsitul lui decembrie si mie mi se incheie contractul de munca in 31.12? La spitalul angajator am vorbit si mi s-a comunicat ca daca intru in decembrie in prenatal, trebuie sa fac o cerere la ministerul sanatatii si mi se intrerupe rezidentiatul, urmand ca dupa concediu de maternitate si de crestere a copilului sa trebuiasca sa imi continui pregatirea. Dar pot sa il intrerup cand mai am 1 sapt de munca sau pot sa ies in ianuarie de pe cmi in maternitate si apoi in concediu de crestere copil sa nu ma mai complic? Va multumesc frumos