avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare stimulent insertie

Buna ziua. Din 01. 01.2016 am intrat in somaj, apoi in prenatal si in ccc. Am avut un cmi (cabinet medical individual) a carui activitate am suspendat-o tot in ianuarie 2016. Acum daca vreau sa imi reiau activitatea pe cmi, pot beneficia de stimulent de insertie? Somajul il pot anula cand imi reincep activitatea? Daca pot beneficia de stimulent, de cand ar trebui sa incep avand in vedere ca tatal isi ia luna lui din ccc (iar copilul face 2 ani pe 03.03.2018). Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:05, 27 Septembrie 2017
Daca va reluati activitatea pe c.m.i., puteti beneficia de stimulentul de insertie pana cand implineste copilul varsta de 3 ani, daca reluarea activitatii se va face cu cel putin 60 de zile inainte de a impli copilul varsta de 2 ani.
In speta, anterior datei de 03.01.2017 trebuie sa va reluati activitatea.

Odata reluata activitatea, atunci plata somajului va inceta , sens in care trebuie sa anuntati AJOFM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcerea la lucru pentru mame elena_1989 elena_1989 buna ziua,baietelul meu implineste 1 an in aprilie 2014, cand am intrat in prenatal am facut o cerere la angajator ca stau acasa cu bebe 2 ani,dar vreau sa ma ... (vezi toată discuția)
Revenirea la munca inainte de implinirea celor 2 ani optati pt ccc! denisa25 denisa25 Buna ziua! Am nascut in data de 19 .10.2012. Am optat pentru 2 ani la CCC. Ar trebui sa ma intorc la munca in data de 19 .09.2014.sunt nevoita sa ma ... (vezi toată discuția)
Intrerupere ccc florian-florian florian-florian se poate intrerupe concediul de crestere copil? (vezi toată discuția)