Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare stimulent insertie

Buna ziua. Din 01. 01.2016 am intrat in somaj, apoi in prenatal si in ccc. Am avut un cmi (cabinet medical individual) a carui activitate am suspendat-o tot in ianuarie 2016. Acum daca vreau sa imi reiau activitatea pe cmi, pot beneficia de stimulent de insertie? Somajul il pot anula cand imi reincep activitatea? Daca pot beneficia de stimulent, de cand ar trebui sa incep avand in vedere ca tatal isi ia luna lui din ccc (iar copilul face 2 ani pe 03.03.2018). Multumesc
Daca va reluati activitatea pe c.m.i., puteti beneficia de stimulentul de insertie pana cand implineste copilul varsta de 3 ani, daca reluarea activitatii se va face cu cel putin 60 de zile inainte de a impli copilul varsta de 2 ani.
In speta, anterior datei de 03.01.2017 trebuie sa va reluati activitatea.

Odata reluata activitatea, atunci plata somajului va inceta , sens in care trebuie sa anuntati AJOFM-ul.