avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate thew2

Activitate thew2

Bine de stiut.
Am citit undeva ca as putea totusi sa fac o "cerere" de preschimbare a sanctiunii in advertisment. Exista cu adevarat asa ceva ?
Buna ziua
Noaptea trecuta am fost sanctionat avand defectiuni la sistemul de iluminare, fiind ars becul fazei de intalnire de pe partea dreapta.

Am fost sanctiona cu 4 puncte de penalizare si 6 puncte amenda. Doresc sa aflu daca as putea anula procesul verbal.

Conform Art. 16 din Ordonanta nr. 2/2001, procesul verbal trebuie obligatoriu sa cuprinda si termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.

"Contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii, care se depunde la Judecatoria................"
Prin faptul ca nu s-a specificat Judecatoria la care trebuie sa depun plangerea, se poate anula procesul verbal ? Am fost sanctionat in alt judet decat cel in care domiciliez, pot sa spun ca nu stiu daca plangerea trebuie facuta la judecatoria din judetul in care s-a savarsit fapta, sau judecatoria judetului de care apartin.
Buna seara.
Am inchiriat un apartament in judetul Cluj, in data de 06.08.2015. Am platit la momentul respectiv Garantia + prima luna.
Contractul de inchiriere, la insistentele proprietarului, NU A FOST inregistrat pentru a "ocoli" impozitarea de 16% impusa de stat.
Imobilul, propritate a persoanei fizice dar care nu este cea trecuta in contract. Contractul a fost incheiat intre mine si fratele proprietarei.

Locuinta era dotata cu Termoficare, in momentul inchirierii mi s-a spus ca in data de 13.09.2015 vor incepe lucrarile pentru trecere la centrala termica proprie. Lucrarile au inceput in data de 24.09.2015, moment in care tevile existente deja s-au taiat si sudat, ramanand fara apa calda, durand pana in data 22.10.2015. Practic 1 luna fara apa calda si caldura.

As vrea sa stiu, ce as putea sa fac sa rup contractul, in cazul in care sunt obligat sa respect acest contract.

(editat pentru scoaterea numelor de persoane din text)