avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1550 soluții astăzi
Forum Activitate otilia58

Activitate otilia58

Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Multumesc mult pentru raspuns ! Conform noii legi care a intrat in vigoare din 17 iulie ,va rog daca puteti sa imi dati un raspuns ,si anume : penalizarea privind iesirea anticipata la pensie am citit ca s-a diminuat destul de mult .Dupa calculele mele ( nu stiu daca sunt tocmai corecte ) reiesit o penalizare de 14 ,4% ,avand in vedere ca am o vechime de 34 de ani 7 luni si 23 de zile. Conform vechii legi aveam o penalizare de 28,5%
Buna ziua !
Apelez la Dv, cu o intrebare legata de pensia anticipata.Sunt nascuta in data de 11 august 1958 si am o vechime in munca de aproximativ 34 de ani.Daca as vrea sa ma pensionez anticipat pot beneficia de pensie fara penalizare ?Pun aceasta intrebare ptr ca am inteles ca s-a votat o lege prin care nu se mai penalizeaza cei care ar beneficia de pensie anticipata sau ca exista un proiect de lege in acest sens.Va multumesc, anticipat !
Multumesc inca o data !
Nu ca as fi vrut sa menajez angajatorul ,ci pur si simplu de teama ca voi fi data afara daca imi cer drepturile. Chiar azi am vorbit din nou la firma si mi s-a spus ca oricum nu as fi primit acest drept de conditii deosebite ,chiar daca ceream la momentul oportun , ptr exact acelasi motiv pe care l-ati invocat si dv...angajatorul nu voia sa plateasca contributii mai mari catre stat ( era diferenta de 5% din salariul meu ,care era destul de consistent). Angajatorul s-a acoperit cu tot ceea ce este legat ca sa nu fie pus in situatia de a da retroactiv unele drepturi ale angajatilor.
Cu respect si multumirile de rigoare ptr raspunsuri !
Multumesc mult pentru raspuns ! Am sperat ca mai exista o minima posibilitate retroactiva. Acum am certitudinea ca nu mai am nici o sansa de a-mi obtine drepturile.Atunci nu am solicitat de teama ,ca cererea va implica patronul la niste costuri in plus , pe care nu le-ar fi dorit si ca voi avea repercursiuni. Faptul ca nu am luat atitudine la timp , m-au adus in situatia actuala .Va multumesc inca o data pentru lamuriri !
Buna ziua !
Apelez la forumul dv in speranta ca puteti sa ma ajutati legat de problema mea .Am sa incerc sa expun cat mai pe scurt si la obiect.
Sunt de profesie inginer sudor si am lucrat timp de 13 ani ( perioada 2002 -2015 ) la o firma in cadrul unui laborator de control nedistructiv cu radiatii ionizante X .
Mentionez ca, conform documentatiei transmise in fiecare an la CNCAN si in conformitate cu art.3 din Hotararea Guvernului nr.246/2007 la locurile de munca ale personalului expus profesional din cadrul laboratorului s-a avizat incadrarea in conditii deosebite.
In acelasi timp in Monitorul Oficial al Romaniei ,partea I,nr.169 / 9.III.2007,art 8 ,este specificat ca nominalizarea salariatiilor care isi desfasoara activitatea in locurile de munca in conditii deosebite se face de catre angajator , impreuna cu sindicatele .
In contractul colectiv de munca al firmei ,de asemenea este stipulat ca numai operatorii RX au dreptul la conditii deosebite.
Echipa cu care colaboram formata din 5 operatori ( ei lucrau si noaptea si aveau si munca de teren ) au beneficiat pe toata perioada de conditii deosebite,iar eu ptr ca eram personal tesa nu mi s-a acordat acest drept.
Acum vin cu intrebarea :daca dau in judecata firma ,am sanse sa imi obtin dreptul de conditii deosebite ,pentru perioada in care am lucrat in acest mediul de radiatii ?
Mai mentionez faptul ca, momentan sunt somer ptr ca s-au facut disponibilizari in cadrul firmei.
Pana la pensia de drept mai am 4 ani .
Va multumesc si astept o indrumare din partea dumneavoastra.