avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate StroeLucian

Activitate StroeLucian

Răspuns la discuția Cumulare venituri CCC
Iar pensia se sistează pe perioada concediului?
Mulțumesc!
Bună ziua,
Dacă am pensie de invaliditate și contract de munca pe 4 ore se cumulează veniturile pentru stabilirea cuantumului indemnizației pentru concediul de creștere a copilului?
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Pensia sociala minima garantata
Multumesc. Toate cele bune si dumneavoastra!
Răspuns la discuția Pensia sociala minima garantata
In momentul de fata: 26 de ani, impliniti. La momentul pensionarii: 25 de ani si 11 luni. Am facut contestatie la diagnostic, la incadrarea in gradul de invaliditate nu am mai facut pentru ca am vazut ca ma agit degeaba... Crizele le-am intr-o scoala militara din Pitesti, dupa ce am facut contestatie, m-au chemat la Bucuresti la Spitalul Militar. Acolo m-au tinut internat cateva zile, mi-au refacut toate analizele care ies foarte bine si mi-au spus ca diagnosticul se mentine deoarece se pune pe baza crizelor :D Am facut un EEG la o clinica privata, mi-au spus ca nu se vad unde specifice epilepsiei, dar am ceva activitate anormala... Am facut un RMN (din proprie initiativa si pe banii mei), nu iese nimic nici acolo :O Poate se schimba ceva la revizuire, dar la cum am vazut ca se pune problema, slabe sanse...
Buna seara!
Am lucrat ca soldat profesionist in MApN timp de 6 ani si o luna, iar anul acesta am fost trecut in rezerva dupa ce am fost diagnosticat cu epilepsie. Am fost incadrat cu grad de 3 de invaliditate, iar zilele trecute am primit decizia de pensionare: 85 de lei. Vreau sa stiu daca raman cu aceasta suma sau voi primi pensia sociala minima garantata de 400 de lei? Adica si diferenta de 315 lei...
Multumesc!