Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia sociala minima garantata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia sociala minima garantata

Buna seara!
Am lucrat ca soldat profesionist in MApN timp de 6 ani si o luna, iar anul acesta am fost trecut in rezerva dupa ce am fost diagnosticat cu epilepsie. Am fost incadrat cu grad de 3 de invaliditate, iar zilele trecute am primit decizia de pensionare: 85 de lei. Vreau sa stiu daca raman cu aceasta suma sau voi primi pensia sociala minima garantata de 400 de lei? Adica si diferenta de 315 lei...
Multumesc!
StroeLucian, utilizator
buna , veti primi diferenta pana la 400 cat este pensia minima , intrebarea este de ce na-ti facut contestatie la decizia de pensie ca eu stiu persoane cu epilepsie cu grad 2 nu 3 si inca o intrebare ce varsta aveti ??
In momentul de fata: 26 de ani, impliniti. La momentul pensionarii: 25 de ani si 11 luni. Am facut contestatie la diagnostic, la incadrarea in gradul de invaliditate nu am mai facut pentru ca am vazut ca ma agit degeaba... Crizele le-am intr-o scoala militara din Pitesti, dupa ce am facut contestatie, m-au chemat la Bucuresti la Spitalul Militar. Acolo m-au tinut internat cateva zile, mi-au refacut toate analizele care ies foarte bine si mi-au spus ca diagnosticul se mentine deoarece se pune pe baza crizelor :D Am facut un EEG la o clinica privata, mi-au spus ca nu se vad unde specifice epilepsiei, dar am ceva activitate anormala... Am facut un RMN (din proprie initiativa si pe banii mei), nu iese nimic nici acolo :O Poate se schimba ceva la revizuire, dar la cum am vazut ca se pune problema, slabe sanse...
dupa mine trebuia sa faci contestatie la decizia de pensionare ,avand doar 26 de ani si cu cei 6 munciti mai obtineai si un punctaj din oficiu si cu ce ai muncit iesea o pensie mai mare daca luai gradu 2 dar ma rog sicanele astea le fac doc pt a te face sa renunti sa mai iti ceri drepturile , la reviziure e cam slabe sanse sa schimbe gradu daca nu intervin modificari in evolutia boli tale , o zi buna sa ai si multa sanatate
Multumesc. Toate cele bune si dumneavoastra!
Va salut! Va crescut pensia cu recalcularea din 2016?