avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala grad 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala grad 2

La pensia de grad 2 ce anume se ia in considerare pentru a fi pensia mai mare ca si valoare? Conteaza de ce boli suferi? De gravitatea lor? Multumesc si astept raspuns!
Cel mai recent răspuns: Daniel1900 , utilizator 00:42, 15 Mai 2016
Nu conteaza boala(invaliditatea)si gravitatea ei.
Conteaza stagiul total de cotizare realizat cat si veniturile pentru care s-a platit CAS.
Cuantumul pensiei poate fi influientat si de stagiul potential.
Mam nascut 30.06.1960 ...sex-feminin am cotizat 29 de ani si mai am pana la limita de varsta 5 ani ! Am cotizat la un salariu minim ! Grad 2 de pensionare ! imi puteti calcula cam ce pensie as lua ?
Aproximez ca pensia va fi de 380-390 de lei.
Daca cuantumul pensiei va fi sub 400 de lei, se va primi indemnizatia minima pentru pensionari.
Adica 400 de lei.
Precizez:
Este vorba despre o aproximare.
Cum imi puteti explica la urmatoarele....Am avut un coleg de servciu care cu 13 ani de vechime tot la locul meu de munca se afla in pensie de boala grad 2 si are o pensie de aprx 400 lei! Adica el are 13 ani de vechime in total si tot la minim pe economie si are varsta
44 de ani!

Se mai ia in calcul si alte chesti? Multumesc!

Intreb pentru ca eu am aprx 30 de ani de munca si imi spuneti ca o sa iau aprox 380 de lei!

Stiu cu aproximatie
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2016
Daniel1900, utilizator
Cuantumul pensiei de invaliditate se calculeaza prin inmultirea punctajului acordat prin decizia pentru pensie de invaliditate cu valoarea punctului de pensie ! Eu stiam ca ii asa cum scrie aici!

Alte discuții în legătură

Speta negru daniel negru daniel Ce trebuie sa fac in urmatorul caz patit : persoana cu handicap ma pensionez pe caz de boala cu o anumita vechime obtin punctaj din oficiu si dupa 3 luni mai ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate,trecerea de la gradul 2 la gradul 3 vivipetcu vivipetcu Nascuta pe 07.03. 1966,pensionata cu gradul 2 in 31.10. 2003 la 37 de ani,7 luni si 24 de zile,stagiul total de cotizare 12 ani si 21 de zile.In 15 ,04.2015 am ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia de invaliditate? Nicole09 Nicole09 Buna seara, As dori sa aflu cum se calculeaza pensia pe caz de boala la 36 de ani, cu o vechime de 15 ani daca se include si CCC. Va multumesc. (vezi toată discuția)