Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala grad 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala grad 2

La pensia de grad 2 ce anume se ia in considerare pentru a fi pensia mai mare ca si valoare? Conteaza de ce boli suferi? De gravitatea lor? Multumesc si astept raspuns!
Nu conteaza boala(invaliditatea)si gravitatea ei.
Conteaza stagiul total de cotizare realizat cat si veniturile pentru care s-a platit CAS.
Cuantumul pensiei poate fi influientat si de stagiul potential.
Mam nascut 30.06.1960 ...sex-feminin am cotizat 29 de ani si mai am pana la limita de varsta 5 ani ! Am cotizat la un salariu minim ! Grad 2 de pensionare ! imi puteti calcula cam ce pensie as lua ?
Aproximez ca pensia va fi de 380-390 de lei.
Daca cuantumul pensiei va fi sub 400 de lei, se va primi indemnizatia minima pentru pensionari.
Adica 400 de lei.
Precizez:
Este vorba despre o aproximare.
Cum imi puteti explica la urmatoarele....Am avut un coleg de servciu care cu 13 ani de vechime tot la locul meu de munca se afla in pensie de boala grad 2 si are o pensie de aprx 400 lei! Adica el are 13 ani de vechime in total si tot la minim pe economie si are varsta
44 de ani!

Se mai ia in calcul si alte chesti? Multumesc!

Intreb pentru ca eu am aprx 30 de ani de munca si imi spuneti ca o sa iau aprox 380 de lei!

Stiu cu aproximatie
Daniel1900, utilizator
Cuantumul pensiei de invaliditate se calculeaza prin inmultirea punctajului acordat prin decizia pentru pensie de invaliditate cu valoarea punctului de pensie ! Eu stiam ca ii asa cum scrie aici!