Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate,trecerea de la gradul 2 la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate,trecerea de la gradul 2 la gradul 3

Nascuta pe 07.03. 1966,pensionata cu gradul 2 in 31.10. 2003 la 37 de ani,7 luni si 24 de zile,stagiul total de cotizare 12 ani si 21 de zile.In 15 ,04.2015 am primit la revizuirea medicala gradul 3.Am primit decizia de pensionare pe 18 .05.cu total drepturi 186 lei,cu stagiul de cotizare tot pentru 12 ani,iar punctajul a scazut de la 0,57803 la 0,22381.Numarul total de puncte realizate scrie pe noua decizie 7,73993. Întrebarea mea este de ce am punctajul atat de mic? Nu se ia in calcul si perioada cat am fost pensionata cu gradul 2 ?Nu s-au platit pentru mine contributii la stat ?Sunt operata de cancer de colon si am si infact si de anul trecut am si diabet.Daca nu este bine calculata cum fac contestatie? Ştampila pe plicul cu decizia este 20.05.2015.Multumesc.

Punctajul mediu anual a scazut pentru faptul ca nu vi s-a mai acordat stagiu potential.
Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate gradul II va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Chiar daca intra in calcul,tot indemnizatia minima pentru pensionari primeati.
Adica 400 de lei.
Veti primi 400 de lei.
Va multumesc.Deci fara contestatie.Daca in 2016 in aprilie când am din nou comisie voi fi incadrata din nou la gradul 2 pensie va creste? Conteaza la calculul pensiei pentru limita de varsta gradul de invaliditate?Cu gradul 3 o sa fie pensia mai mica?Pe decizie scrie varsta de pensionare 62 de ani si 11 luni. MULTUMESC pentru raspuns.
Legea 19/2000

Art. 57. - (1) Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3.

TABELUL Nr. 3
------------------------------------------------------------------------------
Varsta asiguratului Stagiul de cotizare
in momentul ivirii necesar
invaliditatii (ani)
------------------------------------------------------------------------------
sub 25 ani 5
25-31 ani 8
31-37 ani 11
37-43 ani 14

Ceva nu este in regula.
Pentru a vi se acorda stagiu potential la varsta de 37 de ani ,7 luni si 24 de zile trebuia sa aveti un stagiu de 14 ani.
D-voastra spuneti 12 ani si 21 de zile.

Daca veti fi trecuta inapoi la gradul II,personal cred ca nu veti mai beneficia de stagiu potential.
Este interpretarea mea.