avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate CodrinaSilvia

Activitate CodrinaSilvia

Va multumesc mult! Foarte interesant raspunsul dvoastra si surprinzator!

Mai intii nu stiam ca alocatia copiilor pina in 2 ani este de 600 de lei (eu stiam de 200 lei!) si apoi nu mi se pare corect ca alocatia copiilor sa fie considerata venit pe familie astfel incit o familia ca aceasta sa ajunga sa nu mai primeasca ajutor social tocmai pentru ca are.... prea multi copii.
Dna Ministru al muncii a precizat asta vara (in iulie 2015 dupa majorarea alocatiei ) ca "vom decupla alocatia de stat pentru copii de ajutorul social"

Puteti preciza actul normativ care cuprinde afirmatia dnei Ministru?
Va multumesc,
As vrea sa stiu daca alocatia de stat pentru copii este luat in considerare atunci cind se calculeaza venitul net al unei familii.
Va rog sa specificati unde anume si in care lege sau ordonanta este specificat modul de calculare al venitului net al unei familii.
Multumesc
As dori sa stiu cum se calculeaza ajutorul social, alocatia pentru copii si alocatia suplimentara pentru familie monoparentala pentru o mama singura cu 7 copii dintre care 2 sunt sub 2 ani, unul are 4 ani si merge la gradinita alti 3 sunt de virste scolare si merg la scoala iar cel mai mare are 17 ani si nu mai merge la scoala.
Mama nu are nici un venit , nu are nimic in proprietatea ei, locuieste intr-o camera din casa fratelui ei, si cred ca ar beneficia si de ajutor de incalzire pe care primariile il ofera familiilor nevoiase.
Va rog sa precizati toate drepturile banesti pentru care se califica o astfel de familie si modul de calculare avand in vedre ultimele normative legislative in vigoare cit si recenta majorare a alocatiilor pentru copii.
(In prezent ea primeste un ajutor social cumulat cu alocatiile copiilor ceea ce nu cred ca este corect), nu are posibilitatea sa intrebe un avocat sau o alta peroana specializata in domeniu iar lucratorul social de la primaria comunei de domiciliu refuza in mod constanta sa primeaasca cererile pentru drepturile care i se cuvin si nici nu o informeaza cu privire la acordarea lor.
Fiind o persoana nevoiasa nu are acces nici la internet de aceea va scriu in numele ei. Va multumesc.