avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate DariusV

Activitate DariusV

Răspuns la discuția O firma polueaza fonic
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Atata timp cat firma respecta prevedrile legale nu aveti ce face.
Daca stateati langa un aeroport ce faceati?


Cred ca aveti dreptate. Insa sunt curios daca firma chiar respecta prevederile legale. Am inteles ca astfel de firme trebuie sa isi desfasoare activitatea la o anumita distanta fata de un bloc locuit.
Buna seara!
Acum ceva timp m-am mutat intr-un bloc din imediata apropiere a unei firme de betoane. Problema este ca, in fiecare zi, zgomotul produs de utilajele firmei este destul de deranjant. Intrebarea mea este: E legal pentru respectiva firma sa isi desfasoare activitatea astel? Tot aud discutii intre vecini, insa nimeni nu are un raspuns concret.
Buna seara,
Am o intrebare cu privire la legile care vizeaza fostii detinuti politici si/sau deportati in Baragan. A fost sau mai este vreuna dintre aceste legi in vigoare? Personal, in familie am membri (decedati) care au fost detinuti politici si membri (in viata) care au fost deportati in Baragan, pentru fiecare avand dosarul si actele doveditoare, extrase din Arhiva.

Pe scurt, intrebarea mea este: Se poate inainta in Instanta un caz de acest gen?(la finalul caruia, bineinteles, familia mea sa poata primi despagubiri materiale)

Multumesc anticipat! O seara buna!