Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detinuti politici/ Deportati in Baragan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detinuti politici/ Deportati in Baragan

Buna seara,
Am o intrebare cu privire la legile care vizeaza fostii detinuti politici si/sau deportati in Baragan. A fost sau mai este vreuna dintre aceste legi in vigoare? Personal, in familie am membri (decedati) care au fost detinuti politici si membri (in viata) care au fost deportati in Baragan, pentru fiecare avand dosarul si actele doveditoare, extrase din Arhiva.

Pe scurt, intrebarea mea este: Se poate inainta in Instanta un caz de acest gen?(la finalul caruia, bineinteles, familia mea sa poata primi despagubiri materiale)

Multumesc anticipat! O seara buna!
Da, se poate.

Conform Legii 221/2009, pot beneficia de despagubiri autorul initial, sau, in cazul decesului acesta, sotul sau sotia supravietuitoare , copiii si nepotii.

Car3men a scris:

Da, se poate.

Conform Legii 221/2009, pot beneficia de despagubiri autorul initial, sau, in cazul decesului acesta, sotul sau sotia supravietuitoare , copiii si nepotii.

DariusV cred ca se referea la despagubirile morale , nu materiale. Nu zice nimic despre eventuale bunuri care au fost confiscate. Vrea despagubiri morale Si atunci, de ce il dezinformati ? Unde este probitatea Dvs. profesionala ?