avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate deviant_Xs

Activitate deviant_Xs

Buna seara,

Am intarzieri la plata, i-am comunicat presedintelui ca nu am putut sa platesc din lipsa de lichiditati si i-am inmanat un angajament ca in termen de 4 luni se va stinge creanta. Unde gasesc ( ca si lege sau procedura ) ce e scris mai jos sa ii pot cere in scris sa scoata suma de 100 de ron intitulata "somatie avocat'" de la intretinere, avand in vedere ca nici nu am primit-o; Ce lege, cum si in ce fel.
Multumesc anticipat

Cheltuielile asociatiei de proprietari, respectiv taxele privind instituirea privilegiului imobiliar reprezinta o cheltuiala a asociatiei, SI NU SE REPARTIZEAZA IN LISTELE DE INTRETINERE LA RESTANTIERUL RESPECTIV DECAT DUPA HOTARAREA DEFINITIVA A INSTANTEI DE JUDECATA CARE APROBA RECUPERAREA CHELTUIELILOR DE JUDECATA inclusiv a cheltuielilor privind privilegiul imobiliar!
Pana momentul aprobarii si hotararii definitive a instantei de judecata toate cheltuielile cu privilegiul imobiliar si alte cheltuieli efectuate in scopul recuperarii de catre asociatie a restantelor, respectiv cheltuieli cu avocati, firme recuperari debite, etc., se suporta de catre asociatie si se repartizeaza pe cota parte indiviza in listele de intretinere lunara daca se doreste repartizarea lor, sau raman nerepartizate urmand ca doar la hotararea instantei de judecata privind cheltuielile de judecata sa fie repartizate proprietarului restantier si recuperate prin executorul judecatoresc
Buna ziua,
Am o nelamurire cu incetarea penalitatilor la intretinere. Exista o suma de plata pentru intretinere de 2600 de lei, contravaloarea a 6 luni de intretinere + penalizari. Am platit 200 de lei din care 100 lei ar fi ultima penalizare adaugata. Desi am platit si penalizarea, la urmatoarea luna a aparut o alta penalizare de 100 de ron. Nu ar trebui sa inceteze penalizarile din momentul in care se incepe plata la intretinere ?