avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1907

Activitate cristina1907

Buna ziua,
Doresc sa deschid un after school in mediul rural, as putea sa obtin fonduri europene pentru afacerea mea?
Multumesc!
Buna ziua,
Eu sunt traducator autorizat (PFA), As dori sa traduc si sa public o carte pe cheltuiala mea. Va rog sa imi spuneti care ar fi pasii si daca am nevoie de serviciile unei edituri pentru a face acest lucru. A doua intrebare este: daca totusi am nevoie de o editura si dupa ce am gasit una, cine o sa vanda cartea librariilor, eu sau editura, pe factura mea sau pe cea a editurii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția executare silita
Si daca eu platesc jumatate din suma, legea imi da dreptul sa platesc restul de bani esalonat, indiferent de dorinta celui in cauza, care vrea toti banii o data, dat fiind ca imi ramane o datorie sub 10000 lei?
Buna ziua, am primit o hotarare judecatoreasca definitiva in urma careia trebuie sa platesc o despagubire in valoare de 3500 euro. Eu am pe numele meu un apartament si o masina noua, dar nu am bani lichizi cu care sa platesc. executorul judecatoresc impreuna cu persoana cara m-a dat in judecata vor sa scoata la licitatie aparatmentul meu. Intrebare: este legal, ca pentru o suma atat de mica, sa mi se ia apartamentul si nu masina, care oricum depaseste valoarea sumei datorate? Multumesc