avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Activitate danielaaussingen

Activitate danielaaussingen

Buna ziua. Mama mea are pensie militara de urmas si s-a trezit din cer cu o poprire pe pensie, pt un credit de 25000 lei la BCR, credit ce ea nu l-a folosit vreodata. Nu a avut vreodata si nu are cont la vreo banca. Primeste pensia in enumerar de la postas. Termenul de contestatie de 15 zile se pare ca a trecut de mult, fiindca hartiile sunt datate din septembrie 2016. Insa mama a aflat abia pe 24 oct. 2016 de acest fapt. Mama fiind batrana si nu-ntelege prea multe din hartii a fost pacalita acum opt ani de o functionara BCR care i-a folosit semnatura pt acest credit, fara ca mama sa aiba cunostinta de el.(N-a stiut pana acum, ca exista un credit pe numele ei la BCR de 25000 lei din 2008).N-au existat somatii sau ceva in acest gen. Mama a contactat o avocata care acum verifica mai intai datele. Nu stim inca daca a trecut termenul de contestatie, dar daca a trecut atunci ramane calea procesului in tribunal. Mama a aflat totodata ca in ultimii ani a fost ceva scandal cu BCR si o functionara ar fi deja arestata. Dar nu cunoastem amanunte si nu stim daca e aceeasi persoana in cauza.
1.Care ar fi "planul B" daca a trecut termenul de contestatie?
2. Fara ca sa am vreun fel de cunostinte juridice, ma-ntreb totusi, cum functioneaza sistemul judiciar romanesc? Cineva necunoscut imi fura, nu banii ce-i am, ci cei care nu-i am, si eu trebuie sa platesc avocati ca sa recuperez niste bani, care nu i-am avut vreodata? Eu nu pot sa-nteleg asta. Deci tot eu sunt pagubitul, si asta de doua ori.
3. Cine imi despagubeste timpul, nervii si banii pierduti (pensia va veni luna de luna diminuata, pana si-nainte de toate, DACA se va putea candva descalci ghemul + cheltuieli avocat+ cheltuieli judecata)?
4. Cum a fost posibil ca o judecatoare sa dea drumul la o executare silita, cand deja in contract lipseste nr.ul de cont, posesorul contului si extrasul de cont, de unde sa reiese, daca creditul a fost activat si de cine? (Mama n-a primit niciodata si nu poseda un card bancar de la nici o banca.)
Multumesc anticipat si sunt foarte curioasa daca exista cineva cu un raspuns la intrebarile mele.,
Multumesc foarte mult pt. raspuns. Este asa cum am gandit eu. Insa legislatia germana nu are cum sa hotarasca daca copilul meu are sau nu are cetatenie romana. Nu ar fi logic. Legislatia germana hotareste despre dobandirea cetateniei germane. Cu cetateniile de alta natura sunt tarile respective care hotarasc. Daca legislatia romana spune ca cetatenia se da explicit la cerere, atunci autoritatile germane trebuie sa ia numai la cunostinta. Nu au voie sa ia vreo hotarare in acest sens. Cum se numeste aceasta lege care reglementeaza dobandirea cetateniei romane pt minorii din strainatate din casatorii mixte? Daca sunteti draguta sa-mi spuneti. Ca o traduc oficial si le-o duc la biroul de la primarie, sa corecteze inregistrarea copilului. Pe de alta parte, este posibil ca peste 30-40 ani sa nu mai existe Germania si Romania, ci Statele Unite ale Europei. Dar noi nu stim asta acum si eu nu mai sunt tanara (am 53 ani) si nu stiu daca in 30-40 mai sunt pe-aici s-ajut. Nu vreau ca, candva copilul meu sa fie trimis sa recunoasca ceva acte intr-o tara pe care n-o cunoaste si care tara nici nu are cunostinta de existenta lui. I se pot crea probleme inutile si artificiale, datorate unei inregistrari gresite in registrele germane. Va multumesc inca o data.Confirmarea Dvs ca si avocata mi-a ajutat deja foarte mult.
in Germania. Sunt plecata de 25 de ani. Copilul are 13 ani. Multumesc
Buna ziua,
copilul meu cetatean german (acum in varsta de 13 ani) cu tata german are cetatenie romana in mod automat, desi n-am pus niciodata cerere de eliberare a unui certificat de nastere romanesc? Eu stiam, ca numai in urma unei cereri semnata de ambii parinti la consulatul roman din Germania, primesc copii si cetatenia romana. Eu nu am depus aceasta cerere niciodata. Totusi am aflat din intamplare, ca in registrele germane, copilul meu apare cu cetatenie dubla. La intrebarea mea, cum de este posibil asa ceva, mi s-a spus ca, deoarece eu am cetatenie dubla, are si copilul meu in mod automat- ceea ce eu cred, ca e gresit. In cazul in care am eu dreptate, unde obtin o hartie sau adeverinta oficiala ca, copiii din casatorii mixte in strainatate nu obtin in mod automat cetatenia romana ci numai la cerere, sa le-o dau autoritatilor germane? In cazul in care autoritatile germane au dreptate, cum putem noi(copilul si cu mine) sa renuntam la cetatenia romana? Copilul meu nu are cu Romania nici o legatura, nu vorbeste romaneste, n-a fost niciodata in Romania. Nu vreau ca mai tarziu in viata, cand eu nu se stie daca voi mai fi s-ajut, sa aiba probleme de juridice. De ex. daca vreodata vrea sa divorteze, sa trebuiasca sa recunoasca divortul intr-o tara pt el total straina, cu care nu are nici in clin si nici in maneca. Multumesc anticipat pt. raspunsul D-vs.