avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate DanGh

Activitate DanGh

Buna ziua,

Eu si cativa parteneri dorim sa facem niste dezvoltari imobiliare pentru a le vinde. Expertiza tehnica o avem ca sa realizam acest proiect fiind toti de peste un deceniu in acest domeniu. In schimb nu avem experienta juridica si nu ne este clar cum sa ne organizam din punct de vedere legal.

Situatia este in felul urmator: Fiecare investitor in proiect are o alta suma de bani. Dorim sa adunam acesti bani la comun si sa achizitionam un teren pe care il avem deja in vizor. Pe acest teren ridicam niste cladiri pentru a le vinde.


Intrebari:

- Ce fel de organizare juridica ne trebuie? SRL? SA? Fundatie? Mie personal mi se pare ca un SA ar fi potrivit din ce am citit dar nu sunt sigur deloc.

- Daca mai gasim investitori dupa ce am demarat proiectul cum ii putem accepta in proiect? Emitem actiuni?

- Cum returnam banii invesitorilor dupa ce am vandut proprietatile? Dizolvam societatea?

- Cam jumatate din parteneri sunt interesati sa reinvesteasca banii in timp ce restul vor sa incaseze banii in cont la sfarsit. Ar fi practic sa dizolvam societatea la sfarsitul proiectului si cei care vor sa reinvesteasca sa fondeze una noua?

- Trebuie sa avem vreo structura speciala pentru a accepta credite din partea potentialilor cumparatori al proprietatilor dezvoltate?
Am sa contest PV cu acest articol. Multumesc.
DinuX a scris:n
nVa zic eu, n-a facut niciun ITP...n
nNe zici tu degeaba. Am cerut in mod clar ITP la receptie. Reprezentanta are banc de ITP pe care mi-au mai facut in trecut ITPul.


mottofreee a scris:
Trebuie vazut daca reprezentanta respectiva este autorizata si daca s-a facut in cadrul reviziei masina a fost testata si conform standardelor ITP (adica s-au facut inclusiv poze) .Daca toate au fost indeplinite ,contestat PV in termen (cu privire la ITP) si in acelasi timp cate reprezentanta facuta o dresa prin care solicitati testarii conform cu standardele ITP .
Numai pe cale judecatoreasca puteti obtine recunoasterea ITP-ul anterior accidentului .
Adresati-va unui avocat care sa vada toate datele din dosar dar inainte comparati costurile : a intreprinderi asta alambicate cu proces ,cereri multiple, multi de "daca" si repararea din buzunar a masinilor.


Multumesc pentru raspuns.
Reprezentanta este autorizata. Tot ei mi-au facut ITPul si pana acum.

As fi dorit sa evit calea de judecata deoarece dureaza foarte mult. De aceea ma intrebam daca nu se aplica Art. 26 din Norma nr.23/2014 citata mai sus.
ynocentta a scris:

Asiguratorul, in baza clauzelor contractual negociate cu asiguratul si in schimbul platii in termen a obligatiilor de asigurare de catre asigurat, asigura pentru vehiculele inmatriculate in Romania, pentru riscurile prevazute in contract/polita RCA conditiile de acordare despagubiri cat si cazurile in care nu se asigura despagubirea
1.1. Nu sunt cuprinse în asigurare vehiculele care nu au inspecţia tehnică periodică (I.T.P.)valabilă la data cererii de asigurare şi la data intrării în valabilitate a asigurării.



Multumesc pentru raspuns. Intre timp am auzit de Art. 26 din Norma nr.23/2014 care zice:

2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
a) a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
b) nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;
c) nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;


www.avocatnet.ro/content/art...

Nu ma pricep dar punctul C nu se refera exact la ITP si obliga asiguratorul sa plateasca?
Buna ziua,

Am avut un accident auto (vina mea complet). Am busit pe cineva direct in spate.

Masina este cu revizia mare (care verifica tot) facuta la sfarsitul lui octombrie la reprezentanta. La revizie trebuia sa imi faca si ITP dar au uitat sa il inregistreze in sistem. Nu am stampila. Nu am nimic. Am numai stampila pe certificatul de revizie (iar pe spate scrie clar ce verificari au fost facute si sunt incluse si cele care se fac la ITP).

Am RCA valabila la zi. Am luat amenda deja pentru ITP de la politie dar nu ma preocupa asta. O platesc.

Mi s-a spus ca RCA nu va plati nimic pentru ca am ITPul expirat. Este adevarat?
Are asiguratorul dreptul legal sa refuze onorarea RCA pe baza lipsei ITP?
Pot contesta refuzul? Ma ajuta certificatul de revizie?