Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto RCA in caz de lipsa ITP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto RCA in caz de lipsa ITP

Buna ziua,

Am avut un accident auto (vina mea complet). Am busit pe cineva direct in spate.

Masina este cu revizia mare (care verifica tot) facuta la sfarsitul lui octombrie la reprezentanta. La revizie trebuia sa imi faca si ITP dar au uitat sa il inregistreze in sistem. Nu am stampila. Nu am nimic. Am numai stampila pe certificatul de revizie (iar pe spate scrie clar ce verificari au fost facute si sunt incluse si cele care se fac la ITP).

Am RCA valabila la zi. Am luat amenda deja pentru ITP de la politie dar nu ma preocupa asta. O platesc.

Mi s-a spus ca RCA nu va plati nimic pentru ca am ITPul expirat. Este adevarat?
Are asiguratorul dreptul legal sa refuze onorarea RCA pe baza lipsei ITP?
Pot contesta refuzul? Ma ajuta certificatul de revizie?
Asiguratorul, in baza clauzelor contractual negociate cu asiguratul si in schimbul platii in termen a obligatiilor de asigurare de catre asigurat, asigura pentru vehiculele inmatriculate in Romania, pentru riscurile prevazute in contract/polita RCA conditiile de acordare despagubiri cat si cazurile in care nu se asigura despagubirea
1.1. Nu sunt cuprinse în asigurare vehiculele care nu au inspecţia tehnică periodică (I.T.P.)valabilă la data cererii de asigurare şi la data intrării în valabilitate a asigurării.
ynocentta a scris:

Asiguratorul, in baza clauzelor contractual negociate cu asiguratul si in schimbul platii in termen a obligatiilor de asigurare de catre asigurat, asigura pentru vehiculele inmatriculate in Romania, pentru riscurile prevazute in contract/polita RCA conditiile de acordare despagubiri cat si cazurile in care nu se asigura despagubirea
1.1. Nu sunt cuprinse în asigurare vehiculele care nu au inspecţia tehnică periodică (I.T.P.)valabilă la data cererii de asigurare şi la data intrării în valabilitate a asigurării.

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am auzit de Art. 26 din Norma nr.23/2014 care zice:

2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
a) a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
b) nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;
c) nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;

www.avocatnet.ro/content/art...

Nu ma pricep dar punctul C nu se refera exact la ITP si obliga asiguratorul sa plateasca?
este clar ca asiguratorul va cauta o "bresa" "un motiv" in actele dvs.pt a nu face plata...asta este Romania!
Ce ati facut la service este revizia anuala, nu ITP, care se face pe un banc de probe si presupune cu totul alte verificari decat revizia de service, chiar daca aparent se verifica tot sistemul de franare, directia si luminile... Apropo, sunt sigur ca noxele nu se verifica la revizia anuala, dar la ITP este test obligatoriu.
Trebuie vazut daca reprezentanta respectiva este autorizata si daca s-a facut in cadrul reviziei masina a fost testata si conform standardelor ITP (adica s-au facut inclusiv poze) .Daca toate au fost indeplinite ,contestat PV in termen (cu privire la ITP) si in acelasi timp cate reprezentanta facuta o dresa prin care solicitati testarii conform cu standardele ITP .
Numai pe cale judecatoreasca puteti obtine recunoasterea ITP-ul anterior accidentului .
Adresati-va unui avocat care sa vada toate datele din dosar dar inainte comparati costurile : a intreprinderi asta alambicate cu proces ,cereri multiple, multi de "daca" si repararea din buzunar a masinilor .