avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate tutunaru1982

Activitate tutunaru1982

o persoana care a lucrat la petrom si a beneficiat de niste drepturi salariale în urma cu 12 ani ,dupa un timp, cand petrom a fost vandut au început procedura de recuperare a banilor pe motiv ca nu au fost acordati legal, de 7 ani aceea persoana a iesit la pensie pe caz de boala ,iar de ceva timp i sa pus proprire pe pensie si anume 1/3 cota ,de 2 luni au crescut cota de proprire adica din total cuantum pensie 900 lei i se retine 470 : aici va intreb este corect sa se retina această suma cand în lege este prevazut că se poate retine doar o cota de 1/3. Va multumesc..
as avea nevoie de o lamurire daca in instanta se depune o actiune pentru numirea unui curator cel care solicita instituirea curatelei are domiciliu in alta localitate fata de persoana pt care se cere intituirea curatelei actele de procedura trebuie sa fie duse la indeplinere de autoritate tutelara unde isi are domiciliu peroana care este numita curator sau pentru cel care se solicita..
Va multumesc.
cu stima.
multumesc pt rspuns kyandra ,dar cine se ocupa de somati de plata si titlu executoriu ca,serviciu de taxe si impozite fiscale spune ca nu e de competenta lor....
buna ziua am si eu o intrebare in legatura cu recuperarea unor debite pt incalzirea locuintei cu energie termica,am facut dispozitii de recuperare a sumelor incasate necuvenit,am transmis la anaf toate documentele necesare inceperi recuperari dar am primit raspuns ,,ca nu se ocupa ei,,,imi puteti spune ce servici din cadrul primariei pot recupera aceste debite mentionez ca lucrez in primarie in cadrul serv.public de asistenta sociala,iar nimeni nu stie cine poate recupera aceste sume.ce trebuie facut..va multumesc.