avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters373000

Activitate ContSters373000

Buna seara !
doream sa intreb daca pe langa ce am postat ref. la art. 221 din OUG195,2002 mai exista ceva legat de dosar penal.
Maine merg la Cdt. Politiei rutiere Corupte si imi doresc sa-l combat cu argumente.
Oseara buna
Buna seara
Exista in O.U.G. 195/2002 art.221 Art. 221. -
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la
cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea
contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce
autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data
expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar
rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în
timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la
nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau
când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.
alte puncte fata de acestea ?
Buna ziua !
in data de 18.07.2015 am fost implicat intr-un accident rutier intr-o intersectie din mun. Braila.
Am trecut pe ultimele 5 sec. de verde , am depasit cu rotile motoare axa drumuli care il traversam , timp in care am fost lovit lateral dreapta in roata din spate de un opel astra . Conduceam un Mercedes ML de cca 2500 kg. care in momentul impactului a fost rasturnat. ( exista un filmulet pe youtube cu accdent spectaculos cu ml la braila ).
Eu am fost singura victima vatamata dusa la spital cu plaga la mana stanga , am fost operat si ingrijit medical 15 zile .
S-a deschis un dosar penal de vatamare corporala din culpa care s-a clasat.
M-am prezentat la Biroul Rutier cu ordinul de clasare si din acel moment mi s-a suspendat permisul 90 zile cu examinare incepand cu data de 25.10.2015. Pana la data de 24.10.2015 am circulat cu dovada pe care mi s-a scris sanctiunea de suspendare cu 90 zile a permisului. Nu s-a emis nici un proces verbal. In data de 02.11.2015 am contestat masura de suspendare in instanta . Am mers cu certificatul de grefa la Biroul Rutier si nu mi s-a inapoiat permisul pe motivul ca este o masura administrativa si dupa ce se judeca in contencios administrativ si voi fi gasit nevinovat , atunci mi se va da permisul.
Astazi am sustinut examenul de redobandire pe care l-am trecut , cu speranta ca voi face o cerere la comandantul politiei rutiere sa mi se inapoieze permisul la 30 zile stiind ca indeplinesc toate conditiile din lege .............. si ce sa aud ........dupa testare:
Ca nu pot ridica permisul la 30 zile ca am avut dosar penal , deci nu pot face cerere la comandant.
Detin permis de conducere din 1988 am 48 de ani si nu am avut nici macar un punct penalizare nu mai vorbesc de contraventii si infractiuni.
va rog sa-mi spuneti daca chestia cu dosarul penal exista prin vre-o lege ca eu nu am gasit asa ceva .
Aici la Braila s-a rasturnat carul cu politisti corupti care aplica legea cum vor ei dupa ureche , parerea mea.
daca castig in instanta oare cine ma despagubeste pentru lunile fara permis mai ales ca le-am adus la cunostinta ca am locul de munca la Galati si fac naveta zilnic cu auto personal.
Daca se poate un sfat , ca nu stiu ce sa mai fac sa intru in posesia permisului mai repede.
Multumesc.