avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate cataed

Activitate cataed

Răspuns la discuția Somatie, executare silita
Buna seara. Imi puteti spune cum as putea obtine o sedinta de mediere pe tema acestui subiect? As dori sa obtin mai multe informatii inainte de a demara orice proces. Multumesc.
Buna ziua. In anul 2010 am incheiat cu o banca un contrat pentru o descoperire de card. In aprilie 2012 am retras o suma de bani de pe card si deoarece, o luna mai tarziu am ramas fara serviciu, nu am mai avut posibilitatea de a plati datoria. Din anul 2013 am tot fost sunata de o firma de recuperari credite, acestia amenintandu-ma cu executarea silita. Deoarece nu am avut disponibila suma ce trebuie platita, nu am putut plati datoria, deci nu am facut niciun demers prin care sa dau de inteles ca voi plati descoperirea. Pe 29 ianuarie 2016, am primit o somtie, impreuna cu o executare silita de la banca respectiva. As dori sa ma ajutati, va rog, cu o solutie, din cate am inteles datoria s-a prescris, iar banca nu are dreptul sa apelze la stat pentru recuperarea creantei. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. O zi buna!
Răspuns la discuția Prescriptia unei datorii
Buna ziua! Prescriptia nu intervine la 3 ani de la ultima activitate, daca banca nu intenteaza actiune in instanta, daca nu este confirmata datoria de catre debitor sau daca nu s-a facut nicio plata in interesaul bancii?
Ma refer la regulamentul de conduita conform caruia firmele de recuperari nu ar trebui sa sune mai mult de doua ori pe saptamana si in anumite intervale orare. Cei de la recuperari suna aproape in fiecare zi, la ore nu tocmai placute.
Buna seara. Voi pune intr-o speta problema unui bun prieten, in speranta ca ma veti putea ajuta in legatura cu "minunatii" recuperatori de creante.
In 2010, X, a incheiat in incinta firmei unde lucra, un contract cu o banca pentru un card de salariu, la care beneficia si de o descoperire de card. In 2012, X a plecat din firma respectiva, in aprilie 2012 primind ultimul salariu pe acest card si facand utima tranzactie cu el, in momentul in care a scos banii respectivi, lasand o descoperire de 2000 lei. Timp de un an de zile banca nu l-a contactat pentru recuperarea datoriei, dar din 2013 a inceput sa fie contactat telefonic de o firma de recuperari de credite. I-a fost trimisa o singura adresa in aceasta privinta, adresa care nu a ajuns la el personal si tin sa mentionez ca a fost pur si simplu lasata in cutia postala. As dori sa stiu daca a intervenit prescriptia datoriei? In unele convorbiri telefonice, a mentionat ca va plati datoria, dar nu a semnat niciodata o confirmare. Daca prescriptia datoriei a intervenit, cum ar putea sa nu mai fie deranjat de recuperatori, in conditiile in care acestia nici nu respecta noile reguli aduse pentru firmele de recuperari de credite. Va multumesc anticipat, o seara buna!