avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate farcas gheorghe

Activitate farcas gheorghe

Buna ziua.
Incepand cu data de 01.04.2017 voi iesi la pensie anticipata partial.Va rog sa-mi spuneti daca pot cumula in continuare pensia anticipata partial cu urmatoarele 2 tipuri de venit:

1.Venituri din cedarea folosintei bunurilor(un contract de inchiriere apartament) la care acum platesc impozit de 16% si cass 5,5%
2.Venituri din comisioane din activitatea de brokeraj in asigurari la care platesc impozit 16% si cass 5,5%. Multumes anticipat.
Buna ziua!
Am inregistrate in carte de munca doua insemari privind perioada cat am lucrat in grupa I de munca si grupa II de munca si temeiul legal al acestor inregistrari.
Adeverinta eliberata pentru inregistrarea grupei I de munca a fost pierduta in anul 1997 dupa ce s-a facut inregistrarea in cartea de munca
Adeverinta eliberata pentru inregistrarea grupei II de munca exista si este inregistrata in cartea de munca dar nu respecta formatul din HG257/2011-Anexa 14.(a fost emisa in 06.07.1990)
Intrebare: Sunt obligat sa aduc de la cei doi angajatori si adeverinte noi dupa modelul Anexei 14 la HG 257/2011 sau sunt suficiente datele inscrise in cartea de munca despre grupele I si II-a
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Buna ziua!
Deci pot depune dosarul pentru pensie anticipata partial(cu penalizare de 18%) la data de 01.04.2017 cand implinesc 6o ani?
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua!
Ma numesc Farcas Gheorghe si sunt nascut in 01.04.1957 avand o vechime in munca de 38 ani din care: 1 an si 7 luni grupa I-a de munca
13 ani si 9 luni grupa II-a de munca
As dori sa aflu:
1.Data cand pot sa ies la pensie pentru limita de varsta
2.Data cand pot depune dosarul pentru pensie anticipata partial(cu penalizare)
3.Procentul de diminuare a pensiei(nr. luni de diminuare*0,75%)
Va multumesc!
O zi frumoasa