avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Activitate andreicristian1982

Activitate andreicristian1982

Buna ziua! Am incheiat un antecontract cu o agentie imobiliara pentru cumpararea unui aparatment. Astfel: "x" reprezentand 1% comisionul agentiei si 1000 euro reprezentand parte din avansul creditului "prima casa". La momentul semnarii antecontractului am constatat ca vanzatorul nu are facute actele pentru cadastru si intabulare, desi agentia a prezentat in descrierea apartamantului ca acestea fiind facute. Am mers mai departe si i-am rugat pe proprietari sa urgenteze rezolvarea intabularii, insa acestia au motivat ca nu au bani pt asa ceva. Am acceptat sa facem jumate-jumate pt urgentarea actelor de intabulare. Din pacate acesta se arata optuz si da dovada si de proasta creste. Am convenit ca noi sa supartam si schimbul valutar din lei in euro, pentru ca prin prima casa se obtine un credit in lei. Vanzatorul vrea in mana euro. Doresc sa stiu ce pot face sa imi recuperez avansul dat agentiei si cei 1000 de euro reprezentad parte din avansul de prima casa.
Buna ziua! As dori sa aflu daca pot fi trecut pe contractul unui apartament, in urma obtinerii unui credit imobiliar de catre prietena mea (nu suntem casatoriti). Situatia e urmatoarea: ea obtine creditul si va plati acest imobil. Eu nu sunt in tara. Pot fi trecut si eu proprietar pe acest imobil in urma unei procuri speciale?