avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate 4ltair

Activitate 4ltair

Răspuns la discuția munca la tura - ore suplimentare
O intrebare scurta referitor la munca in tura continua si sporul de noapte:

Daca prestezi munca de noapte intr-o zi de sambata sau duminica, conform codului muncii, ai dreptul la sporul de noapte (25%, presupunand ca s-a optat pentru aceasta varianta) si de sporul de tura continuua (50%, conform CIM, pentru faptul ca repaosul saptamanal nu s-a acordat sambata sau duminica):
Aceste 2 sporuri trebuie cumulate (spor de 75%) sau compania poate decide care spor il plateste?
Buna ziua tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii:

Date de intrare:
- sunt nou proprietar de apartament intr-un imobil
- imobilul respectiv (impreuna cu altele) face parte dintr-o asociatie de locatari
- de la persoana care colecteaza taxele de intretinere (nu stiu ce calitate are fata de asociatia de locatari) am inteles ca sunt persoane in scara mea care au restante mari la apa
- cand am intrebat de ce nu au fost actionati in judecata, mi s-a raspuns ca taxa de timbru ar fi prea mare iar cand am intrebat de ce nu s-a infiintat asociatie de proprietari (pentru care nu se percepe taxa de timbru la actionarea in judecata a rau platnicilor) mi s-a raspuns ca nu a fost posibil din cauza datoriilor mari pe care le au unii membri din asociatia de locatari

Va rog sa ma indrumati in continuare:
- in conditiile enumerate de mai sus, care sunt pasii care trebuie parcursi pentru a infiinta asociatia de proprietari si ce ar trebui facut ca se fie compusa doar din persoanele de pe scara mea?
- restantele mari la intretinere constituie o piedica in calea infiintarii asociatiei de proprietari?
- ce se intampla cu restantele acumulate si cum se vor calcula penalitatile?
- chiar daca este doar asociatie de locatari, nu ar fi fost normal sa fie afisat in scara tabelul cu cheltuielile de intretinere si situatia restantelor?
- intr-o asociatie de locatari cine are responsabilitatea de initia trecerea la asociatie de proprietari?