Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trecere de la asociatie de locatari la asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trecere de la asociatie de locatari la asociatie de proprietari

Buna ziua tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii:

Date de intrare:
- sunt nou proprietar de apartament intr-un imobil
- imobilul respectiv (impreuna cu altele) face parte dintr-o asociatie de locatari
- de la persoana care colecteaza taxele de intretinere (nu stiu ce calitate are fata de asociatia de locatari) am inteles ca sunt persoane in scara mea care au restante mari la apa
- cand am intrebat de ce nu au fost actionati in judecata, mi s-a raspuns ca taxa de timbru ar fi prea mare iar cand am intrebat de ce nu s-a infiintat asociatie de proprietari (pentru care nu se percepe taxa de timbru la actionarea in judecata a rau platnicilor) mi s-a raspuns ca nu a fost posibil din cauza datoriilor mari pe care le au unii membri din asociatia de locatari

Va rog sa ma indrumati in continuare:
- in conditiile enumerate de mai sus, care sunt pasii care trebuie parcursi pentru a infiinta asociatia de proprietari si ce ar trebui facut ca se fie compusa doar din persoanele de pe scara mea?
- restantele mari la intretinere constituie o piedica in calea infiintarii asociatiei de proprietari?
- ce se intampla cu restantele acumulate si cum se vor calcula penalitatile?
- chiar daca este doar asociatie de locatari, nu ar fi fost normal sa fie afisat in scara tabelul cu cheltuielile de intretinere si situatia restantelor?
- intr-o asociatie de locatari cine are responsabilitatea de initia trecerea la asociatie de proprietari?
4ltair, utilizator
1-
cand am intrebat de ce nu au fost actionati in judecata, mi s-a raspuns ca taxa de timbru ar fi prea mare

Raspunsul adevarat este altul
nu s-a infiintat asociatie de proprietari

Conform disp L nr 230/2007 art 50 asociatia de proprietari,are competenta sa demareze procedura de recuperare sume cu titlu de restanta neachitate in termenul legal stabilit
Daca la dv in condomini nu exista asociatie de proprietari,pe cale de consecinta nu are cine sa promoveze actiunea in instanta pentru recuperare debite
2-Pentru a va familiariza cu dispozitiile care geverneaza infiintarea,organizare si functionarea asociatiilor de proprietari,studiati atent L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
3-
restantele mari la intretinere constituie o piedica in calea infiintarii asociatiei de proprietari?

Nu are legatura infiintarea asociatiei de proprietari cu situatia platilor proprietarilor catre furnizorii de utilitati
4-Restantele acumulate de catre locatari pot fi recuperate in cazul infiintarii asociatiei de proprietari,amiabil sau inclusiv prin aplicarea disp art 49,50,51 din L nr 230/2007
5-
intr-o asociatie de locatari cine are responsabilitatea de initia trecerea la asociatie de proprietari?

Reprezentantii legali ai asociatiei de locatari pot demara procedura de inregistrare asociatie de proprietari
Cititi cu atentie dispozitiile prevazute de L nr 230/2007 privitor la conditiile si documentele necesare infiintarii asociatiei de proprietari , eventual implicati-va pentru infiintarea acesteia si alinierea la legislatia in vigoare
Succes !
Convocati proprietarii de pe scara unde stati si organizati-va ca asociatie de proprietari. Dupa aceea, se va face transferul patrimoniului, cu bune si rele, se vor semna contracte cu furnizorii etc.

E un drum lung si plin de hartoape, dar trebuie parcurs pentru a va apara proprietatea.
@4ltair

Gasiti un ghid aici:
www.avocatnet.ro/content/con...

Apasati pe numele fisierului, vi-l descarcati in calculatorul dv., il cititi.
Daca va foloseste il pastrati, daca nu va foloseste il aruncati la cos.

- restantele nu au nicio legatura cu infiintarea asociatiei de proprietari;
- sa ajungeti sa va infiintati si apoi vorbim si despre penalizari.
- adica vreti sa spuneti ca nu aveti afisate lista cotelor de intretinere lunare?
- toti locatarii au responsabilitate egala, dar lucrurile pornesc de la cei cu initiativa si care sunt constienti si isi asuma injuraturile ulterioare.