avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Activitate SILVIU211993

Activitate SILVIU211993

Discuție PENSIE
Conform legi, o persoana care nu vede cu un ochi iar cu celalant ochi vede 50% 70 %.
In ce grad de pensie sar incadra?

MULTUMESC MULT=D>
Răspuns la discuția INTRETINERE/ MOSTENIRE
Dar daca unul dintre propietatri decedeaza, atunci cel ramas are toate drepturile?
Mai poate sa ne dea tot noua?
sau trebuie partea decedatului impartita sau bineinteles despagubita?
Răspuns la discuția INTRETINERE/ MOSTENIRE
ms pt raspuns
Salutare, eu si sotia am hotarat sa ne stabilim in casa socrilor si sa ii intretinem noi, iar ei sa ne dea noua casa.
Sotia mai are 4 surori, cum ar trebui sa procedeze socri ca cele 4 surori sa nu atace si sa ne ia casa dupa moartea lor.
MULTUMESC
Buna ziua,am urmatoarele probleme vizuale din nastere.
/ / Cu ochiul stang nu vad deloc
// Iar cu dreptul vad pe jumatate de cat vede un om normal.

Am fost la un medic prof.universital , si mia zis ca ar putea sa ma pensioneze in gradul 3.... sa primesc 50 lei pe luna si io stiu ce taxa de radio sa nu platesc... in fine.

Dar conform legi o persoana care are pierduta jumatate din capacitatea de munca cu pastrarea fortei de autoingrijire, nu trebuie sa fie de gradul 2?

Din start miam dat seama ca cu bani se rezolva totul in tara asta chiar si atunci cand esti in drept....

Care sunt legile cu privire la persoanele cu handicap vizual?
unde sa merg ca sa mi se faca dreptate?
Cat bani beneficiaza cei cu grad de pensie 1, 2 .3...
Care sunt persoanele care trebuie sa constate gradul de pensie, comisia? medicul oftalmolog? cum decurge acest proces?

Imi pare rau daac vam incurcat cu atatea intrebari, dar sunt totaldezamagit si nu stiu ce sa mai cred