Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensionare si grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensionare si grad de handicap

Buna ziua,am urmatoarele probleme vizuale din nastere.
/ / Cu ochiul stang nu vad deloc
// Iar cu dreptul vad pe jumatate de cat vede un om normal.

Am fost la un medic prof.universital , si mia zis ca ar putea sa ma pensioneze in gradul 3.... sa primesc 50 lei pe luna si io stiu ce taxa de radio sa nu platesc... in fine.

Dar conform legi o persoana care are pierduta jumatate din capacitatea de munca cu pastrarea fortei de autoingrijire, nu trebuie sa fie de gradul 2?

Din start miam dat seama ca cu bani se rezolva totul in tara asta chiar si atunci cand esti in drept....

Care sunt legile cu privire la persoanele cu handicap vizual?
unde sa merg ca sa mi se faca dreptate?
Cat bani beneficiaza cei cu grad de pensie 1, 2 .3...
Care sunt persoanele care trebuie sa constate gradul de pensie, comisia? medicul oftalmolog? cum decurge acest proces?

Imi pare rau daac vam incurcat cu atatea intrebari, dar sunt totaldezamagit si nu stiu ce sa mai cred
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale (de pe langa Casa de Pensii) avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

SILVIU211993 a scris:

Care sunt legile cu privire la persoanele cu handicap vizual?
unde sa merg ca sa mi se faca dreptate?

In baza documentelor medicale pe care le detineti,solicitati consult la comisia de expertiza medicala persoane cu handicap,singura autoritate care se poate pronunta si eventual poate elibera decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Legea nr 448/2006 prevede facilitatile de catre beneficiaza persoanele cu dizabilitati-inclusiv vizuale