Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

as dori sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala daca sufar de lucsatie congenitala de sold bilaterala si coxartroza.Am fost la un medic specialist ortoped sa-mi dea aviz si mi-a zis ca boala nu se incadreaza pt pensionare ca este o boala care se poate opera prin protezare.Eu continui sa cred ca ma pot pensiona deoarece am si o indemnizatie de handicap gradul 2 permanent si avizul a fost dat de acelasi medic care spune ca nu se poate.ce pot sa fac sa merg la un alt medic?sa am un nr de spitalizari?mentionez ca nu mai lucrez de o luna de zile.Ce diferenta este daca ma pensionez din campul muncii s-au daca nu am munca?
1. - Puteti solicita pensie de invaliditate numai daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

2. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

3. - Gradul de handicap este una iar gradul de invaliditate este alta.
- O persoana cu handicap poate fi apta de munca in anumite conditii permise de handicap.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate inseamna pierderea capacitatii de munca.

4. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

5. Indemnizatia de handicap se cumuleaza cu pensia de invaliditate.