avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate AncaTeoS

Activitate AncaTeoS

am inteles, multumesc. Inca nu i-au comunicat nici un termen de evacuare.
Am inteles. Multumesc.
Multumesc, acum e clar.
pute-ti fi mai detaliat in raspuns, va rog?
stiti care ar fi procedeul prin care poate ramane in casa? documentatie , etc?

Buna ziua. Fratele meu locuieste intr-un apartament cedat verbal din partea soacrei. Soacra avea 3 copii, 2 fete si un baiat. Fratele meu a fost casatorit cu cea mica ( si au un copil impreuna ), spun " a fost" pentru ca, acum 2 ani de zile a murit. Acum cateva zile baiatul soacrei a venit sa-l anunte pe fratele meu ca trebuie sa plece din apartament, neavand acte doveditoare privind locuitul in casa. Mentionez ca apartamentul este mostenit de soacra de pe urma sotului, impreuna cu alte bunuri ( o alta casa in care locuieste singura ). Intrebarea mea este: poate fi indepartat din aparatament, fratele meu impreuna cu copilul minor, avand in vedere ca traieste acolo si a trait impreuna cu sotia (decedata ulterior), de mai bine de 10 ani? Mentionez ca, in aceasta perioada nu s-a impus si nu s-a cerut nici un fel de chirie si nu s-a intocmit nici un act necesar incredintarii sau donarii apartamentului catre fratele meu sau sotiei ( decedate ).
Discuție Pasaport
Buna ziua. Am auzit ca de la 1 Ian.2016, tranzitul prin Europa se va face pe baza de pasaport, nu pe baza de buleti (C.I.). As dori sa stiu daca este adevarat si ce implica aceasta schimbare ( daca se mai poate circula doar pe baza de buletin (C.I.). Va multumesc.