avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate danaluminita

Activitate danaluminita

Răspuns la discuția plata incalzire in bloc
Eu am toate tevile din apartament izolate. Deci suma platita de mine trebuie sa fie substantial mai mica decat a vecinului cu acelasi apartament si repartitoare, daca acesta isi inchide toate caloriferele din apartament, avand in vedere ca el nu are tevile izolate.
Cum as putea sti acest procent minim cu care el trebuie sa plateasca in fiecare luna mai mult decat mine, chiar daca isi inchide caloriferele. Nu putem sti din acele masuratori SET de care vorbeati?
Locuiesc intr-un bloc cu mai multe apartamente, din care mai mult de 50% sunt cu incalzire cu centrala proprie de apartament. restul apartamentelor sunt racordate la incalzirea termica a orasului si au montat pe fiecare calorifer contoare. Diferenta dintre ce consuma acestia si ce furnizeaza Regia este platita de toti locatarii, prin emiterea unei note de consum. Astfel un apartament care are centrala proprie plateste 110 lei/apartament /luna, cum e cazul meu, in conditiile in care cei racordati la Regia de Termoficare platesc la fel, si spun ca ei si-au inchis caloriferele sa nu consume . Cum pot sa verific firma care stabileste consumul pe apartamente si ne trimite nota de consum. Este legal si pana unde pot urca facturile astea? De asemenea exista o lege prin care fiind mai putini de jumatate cei care sunt racordati la regia de termoficare sa fie obligati sa-si monteze centrale proprii? Consider ca locuind impreuna trebuie sa fim ori toti racordati la Regia de termoficare ori toti cu centrale proprii.
Multumesc