avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate emil1973

Activitate emil1973

Răspuns la discuția Ce pot face in acest caz?
Am acces la cont... Nu sunt blocat sau limitat... Am făcute print-screen-uri pentru că am anticipat ce urmează... Am înregistrările convorbirilor telefonice și mailuri cu operatorii Casa Pariurilor

Voinea Liviu a scris:

Actiune in instanta.Aveti acces la cont?
Salvati print screen-uri cu dovezi.

In urma practicarii de jocuri de noroc online (pariuri sportive) la operatorul Casa Pariurilor , am generat in mod corect un profit generos ce este refuzat constant de a-mi fi platit . Ce pot face in acest caz ?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns...in sentinta nu se specifica nicaieri despre norma de hrana...iar cei de la contabilitate au reactionat cum se poate mai rau ...nu doresc banii retroactiv ci doar vreau sa se aplice dispozitiile noii hotarari dar dansii refuza acest lucru chiar si in conditiile in care se vede clar caci primul angajator a avut dreptate
1/4 din veniturile realizate lunar...aici intra salariul + norma de hrana de care nu se specifica nimic in sentinta...norma de hrana este o suma cu statut special destinata refacerii capacitatii de munca a celui ce beneficiaza de ea si argumentatia mea este intarita de decizia ICCJ 21/2015 care prevede acest lucru iar in acest context nu stiu cine poate "bate" aceasta hotarare

(nu mai postați mesaje consecutive, folosiți funcția editeaza pentru a completa un mesaj, mulțumesc)

Angajatorul este si a fost Ministerul Apararii...m-am transferat cu serviciul in alt judet...in baza aceleiasi sentinte judecatoresti la vechiul loc de munca aveam poprire doar din salariu iar aici la noul loc de munca poprirea se face pe salariu + norma de hrana ...Norma de hrana cu toate ca are caracter de continuitate este o suma cu caracter special destinata exclusiv refacerii capacitatii de munca a celui ce beneficiaza de ea ...


Va multumesc frumos pentru raspuns...in instanta nu mai vreau sa ajung...imi ramane optiunea de a ma transfera inapoi la fosta unitate militara care nu aplica poprirea si pe norma de hrana deoarece aici pierd lunar 240 ron


Hotararea judecatoreasca a stabilit sa platesc un cuantum de 1/4 din veniturile nete realizate lunar pana la majoratul copilului incepand cu 24.09.2013...veniturile mele lunare sunt compuse din salariu si norma de hrana...nu sunt de rea-credinta sa ma sustrag de la plata pensiei de intretinere dar pana in 2013 , timp de 3 ani am avut custodia copilului fara pretentii financiare din partea fostei sotii care lucreaza in Italia...acum situatia s-a schimbat...am dat voie fostei sotii sa stabileasca domiciliul copilului cu ea in Italia iar pensia destinata intretinerii minorului este trimisa lunar in Romania la parintii ei care nu au nici un fel de venituri

Hotararea judecatoreasca a stabilit un cuantum de 1/4 din venitul net realizat lunar pana la majoratul copilului incepand cu 24.09.2013...intre timp m-am transferat cu serviciul in alt judet dar tot in acelasi sistem...la noul loc de munca cei de la compartimentul financiar aplica aceasta poprire si din norma de hrana...decizia ICCJ stabileste clar pentru o interpretare unitara faptul ca norma de hrana nu intra in baza de calcul a pensiei alimentare si nu se introduce in totalul veniturilor nete
Conform deciziei 21/2015 a ICCJ din 19 octombrie 2015 , norma de hrana a militarilor nu intra in baza de calcul a pensiei alimentare iar cei de la compartimentul financiar al unitatii refuza sa aplice noile reglementari . Ce pot face ?