avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate yo9gsb

Activitate yo9gsb

Răspuns la discuția Rectificare titlu de proprietate
-la momentul cand am facut cf.am masurat 1200mp fata de 1100 din titlu,in cf apar 1200mp razorul dintre mine si vecin conform cartilor funciare nu se suprapune(are aceleasi coordonate)in schimb unu din vecini cand a intocmit cf a declarat cu 100m2 mai putin dar el de fapt avand mai mult teren imprejmuit(a mutat gardul din spatele curti s-au a indicat celui care a masurat ,intentionat gresit,locul bornei din spatele curti,in speranta ca pe viitor imi va lua mie cei 100m2 stiind ca am mai mult)de fapt a incercat acest lucru adica sa revizuiasca cf si sa imi ia cei 100m2,mintind pe cel care a masurat ca suprafata respectiva iar apartine,aceasta revizuire nu a mai avut loc.Practic in cf la mine sunt 1200mp iar la el 2600m2 fata de 2700m2 cat are in titlu dar in realitate el are mai mult teren imprejmuit , are pe secretara de la primarie aceasta fiindui verisoara.
Eu am facut cf dupa ce a facut el,ca timp vorbind.
Intre timp vecinu a demolat un gad de pe razor inpresmuind cei 100m2 am depus plangere care s-a anulat pentru ca el are cu 100m2 mai putin ,dar nu a avut loc o expertiza,practic el a luat abuziv cei 100m2.Dupa cum spun cartile funciare el a intrat la mine in curte
buna ziua
vecini mei au carte funciara,am si eu cf.
in urma masuratorilor pe proprietatea mea a rezultat o suprafata mai mare de teren decat e inscris in titlu,ca urmare acestui fapt pot cere modificare de titlu de proprietate eventual cedand teren in camp ,e vorba de 100m2,care e procedura legala?
Răspuns la discuția granituire
multumesc de raspuns
Discuție granituire
buna ziua
in urma cu un an si ceva vecinul meu a facut intabulare,anul acesta am facut si eu 2015,de la cadastru a reesit cum e si normal ca terenurile nu se suprapun,si au aceleasi coordonate GPS masurate pe razor intre noi in schimb fiul vecinului a mutat un gard luandu-mi din curte 100m2,problema e in felu urmator:in titlu de proprietate el are 2700m2 in realitate are inpresmuit 3200m2,cand a facut CF a mutat gardul din spatele terenului in asa fel sa aiba cu 100m2 mai putin adica 2600m2 suprafata ce a fost trecuta in CF si astfel motivand ca terenul lipsa e la mine.La mine cand sa masurat sa gasit 1200m2 fata de 1100m2 cat am in titlu.Terenul il am in proprietete de peste 47 de ani ,gardul dintre noi nu a fost mutat niciodata inainte de a face intabulare.
Intrebarea este imi poate lua acea suprafata de teren in conditiile date?