avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Razara

Activitate Razara

Răspuns la discuția Calcul somaj
Multumesc pentru clarificare.

Gasisem un mod de calcul pe acest link, unde mi se pare ca suma luata in considerare ca baza era media anuala bruta, nu lunara,altfel nu imi explic acest exemplu , cel putin nu raportat la salariile din Ro.

[ link extern ]

Intelegem ca media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare este 34.326.
Avand in vedere ca salariatul are o vechime de 30 de ani, cota procentuala este de 10% aplicata la media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni stabilita la 34.326.

Astfel, 34.326 x 10% = 3.432,6 = 3.433
La suma de 375 lei se aduaga suma de 3.433 lei si rezulta 3.808lei
In temeiul Legii 118/2010 suma astel calculata se reduce cu 15%.
3808- 15% = 3.236,8 lei


Cuantumul indemnizatiei de somaj astfel calculat este de 3.237 lei.
Răspuns la discuția Calcul somaj
Buna ziua,

Referitor la calculul indemnizatiei de somaj, as avea o intrebare. Ce inseamna exact media veniturilor pe ultimele 12 luni? Sa luam un exemplu pentru o persoana care in ultimul an a avut un salariu mediu brut lunar de 5000 lei . Baza de calcul este in acest caz 5000 lei, sau 5000 x 12 luni, adica 60000?
Buna ziua,

Care este cea mai avantajoasa metoda (bani/timp/birocratie) pentru un parinte de a tranfera proprietatea unui apartament unuia din copii? Am auzit de 2 metode : vanzare-cumparare si donatie.

1. exista si alte metode in afara de cele 2 ?
2. care este diferenta dintre cele 2? avantaje-dezavantaje.
3. Copilul are inca 2 frati. Ei trebuie sa semneze o renuntare la mostenire sau un act similar?
4. Copilul este casatorit. Din punct de vedere juridic, ce impact are transferul asupra sotiei? Proprietatea se poate trece pe numele ambilor soti?
5. Ce costuri sunt implicate pentru aceste variante?

Multumesc