avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate ioana001

Activitate ioana001

Buna ziua,
Saptamana trecuta am fost sunata de catre politie sa ma prezint la sediul lor impreuna cu arma cu aer comprimat si permisul. in momentul in care m-am prezentat am fost informata ca arma se confisca si mi se va deschide dosar penal deoarce am permisul expirat. Mentionez ca sunt cadru militar si am permis de arma de foc, mi se pare absurd sa mi se deschida dosar penal pentru un permis expirat de port arma neletala. In luna martie am fost vizitata la domiciliul din buletin, agentii au spus ca au vrut sa verifice in ce conditii este pastrata arma, eu nefiind acasa au vorbit cu parintii mei. Am crezut ca este un control de rutina. As putea face ceva la momentul acesta pentru a evita deschiderea dosarului penal?
Multumesc.
Răspuns la discuția RCA Astra
Au invocat faptul ca in urma documentatiei pusa la dispozitie ,nu reiese ca a avut loc accidentul, desi a fost atasata si intelegerea amiabila prin care asiguratul Astra si-a recunoscut vina. Dosarul a fost intocmit la Astra Alba Iulia si a fost respins de catre Astra Bucuresti.
Discuție RCA Astra
Buna seara, am avut un accident de masina acum ceva timp, iar persoana care a cauzat accidentul este asigurat ASTRA. Cei de la Astra au respins dosarul, refuzand despagubirea, asa ca i-am actionat in judecata. Avocatul imi spune ca nu se mai poate face nimic deoarece, firma a intrat in faliment, iar fondul de garantare despagubeste doar pe cei a caror dosare au fost acceptate de catre Astra. Imi puteti spune, va rog, daca mai sunt sanse sa-mi recuperez banii si ce ar trebui sa fac?