avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate gherghelmariana

Activitate gherghelmariana

Am 58.8 ani, sunt cadru didactic si doresc sa ies in pensie anticipata partial , mentionez ca am o vechime de 39,11 ani .As vrea sa stiu daca este diferit modul de calcul al pensiei , inainte si dupa 1 septembrie 2021, care este mai avantajos pentru mine.
Multumesc anticipat!
Am 54 ani,lucrez in invatamant-cadru didactic titular , am vechime totala de36 ani(din care 20-in invatamant). In urma unor investigatii medicale am fost diagnos-ticata cu boala Parkinson-stadiul1-2 (atipic ,usoara rigiditate ,lentoare, fara tremur) si o hernie de disc L4-L5.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: din punct de vedere legal sunt probleme in cea ce priveste desfasurarea activitatii in munca in continuare in invatamant? Medicina muncii decide?
Discuție INVATAMANT
Am, 54 de ani cunt cadru didactic si recent am fost diagnosticata cu boala Parkinson (stadiul 1-2),in prezent urmez tratament prescris de medicul neurolog.As dori sa stiu daca legea imi permite sa imi desfasor activitatea in continuare sau ce alte variante am. Mentionez ca am o vechime totala de 36 de ani. Va multumesc !
Am, 54 de ani cunt cadru didactic si recent am fost diagnosticata cu boala Parkinson (stadiul 1-2),in prezent urmez tratament prescris de medicul neurolog.As dori sa stiu daca legea imi permite sa imi desfasor activitatea in continuare sau ce alte variante am. Mentionez ca am o vechime totala de 36 de ani. Va multumesc !
Răspuns la discuția pensie invaliditate
Mentionez ca am stagiul complet de cotizare ( 35 ani)
Trecerea de la pensie invaliditate gradul 2 la pensie invaliditate gradul 3 (dreptul de lucru 4 ore), implica o reducere a pensiei(ca valoare)
Răspuns la discuția Cuantum pensie de invaliditate
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cuantum pensie de invaliditate
Gradul de invaliditate II, data intrarii in plata pensiei de invaliditate 1 feb 2016
Am 55 de ani siam fost diagnosticat cu endocardita , boala in urma careia am fost nevoit sa fac doua operatii: 1.splenectomie(eliminarea splinei),2. inlocuire valva mitrala si doua by-passuri.In urma acestor interventii am acumulat 320 zile de concediu medical si s-a intocmit referat pentru pensionare. Care ar fi valoarea pensiei avand invedere ca am 30 de ani vechime si un salar brut de 5000lei