avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 58.8 ani, sunt cadru didactic si doresc sa ies in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 58.8 ani, sunt cadru didactic si doresc sa ies in pensie anticipata ...

Am 58.8 ani, sunt cadru didactic si doresc sa ies in pensie anticipata partial , mentionez ca am o vechime de 39,11 ani .As vrea sa stiu daca este diferit modul de calcul al pensiei , inainte si dupa 1 septembrie 2021, care este mai avantajos pentru mine.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:24, 14 Iulie 2021
La 01.09.2021 nu mai intra in vigoare Legea 127/2019 ..... aceasta va intra in vigoare la 01.09.2023, daca nu se adopta noiprevederi ... prin urmare, calculul nu se schimba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare mame cu trei copii maria162 maria162 Bună ziua! Sunt o mamă care a născut și a crescut trei copii care au trecut demult de vârstă de 16 ani. Am vechime in muncă 21 de ani și conform legii ... (vezi toată discuția)
Pensionare inainte sau dupa 1 septembrie 2021. buna ziua! imi pregatesc dosarul pentru pensionare (anticipata ... 11Carmen 11Carmen Buna ziua! imi pregatesc dosarul pentru pensionare (anticipata partiala). De la 1 septembrie se schimba modalitatea de calcul a pensiei? Daca da, ar fi mai ... (vezi toată discuția)
Am o intrebare daca cineva stie sa-mi raspunda - astazi am auzit ... florinm58 florinm58 Am o intrebare daca cineva stie sa-mi raspunda - Astazi am auzit pe psturi o declaratie a premierului prin care spune ca noua lege a pensiilor va intra in ... (vezi toată discuția)