Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare mame cu trei copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare mame cu trei copii

Bună ziua! Sunt o mamă care a născut și a crescut trei copii care au trecut demult de vârstă de 16 ani. Am vechime in muncă 21 de ani și conform legii 127/2019 la data de 01.09.2021 as fi avut dreptul să mă pensionez mai devreme. M.am adresat casei de pensii și un consultant mi.a spus că legea a fost prorogată pentru data de 01.09.2023. Vă întreb pe dumneavoastră dacă legea a fost prorogată in totalitate sau art.56 care se referă la mamele cu mai mulți copii intră în vigoare totuși la data de 01.09.2021?
Partea cu copiii intra in vigoare la 01.09.2021, la termenul prorogat.
Vă mulțumesc pentru răspuns dar nu prea am înțeles! Articolul 56 cu mamele intră în vigoare la 01.09.2021 cum spune legea 127/2019 sau la termenul prorogat prin ordonanță la data de 01.09.2023?
La 01.09.2023. Am scris gresit anul.
Vă mulțumesc!