avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare femei cu 3 sau mai multi copii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare femei cu 3 sau mai multi copii in 2021

Bună ziua

vă rog să mă lămuriti dacă a fost aprobat și dacă va inta in vigoare in Septembrie 2021 articolul care prevede reducerea virstei de pensionare pentru femeiile care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii. Vă multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:06, 3 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 127/2019 ar trebui sa intre in vigoare la 01.09.2021.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă multumesc pentru răspuns.Dacă puteți să mă ajutati cu un alt răspuns voi astepta. Avind în vedere dta la care intră in vigoare legea, LA ce Dată poate depune Cererea de acordare a pensiei. Conform acestei legi sotia mea care e născută în 10.04.1966 și a născut și crescut 5 copii , ar îndeplini condițiile în luna Martie 2021 ,după ce conform calculului se aplică reducerea de 8 ani raportat la anexa 5 din lege. Vă multumesc încă o dată și aștept un răspuns . Vă doresc multă sănătate si bucurie alături de cei dragi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate depune dosarul decat dupa intrarea in vigoare a noii Legi a pensiilor... adica, dupa 01.09.2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare mame cu trei copii maria162 maria162 Bună ziua! Sunt o mamă care a născut și a crescut trei copii care au trecut demult de vârstă de 16 ani. Am vechime in muncă 21 de ani și conform legii ... (vezi toată discuția)
Trecere de la pensie anticipata la pensie cu limita de virsta Dascalu Ana Dascalu Ana Gen:Feminin Data nasterii:1953.02.28 Stagiul de cotizare:38 Alte date:pensie anticipata partiala de la data de 01.10.2009 Intrebare:Beneficiezi de ... (vezi toată discuția)
Legea mamelor eroine 1 ianuarie 2023 niflor niflor Buna seara, Am citit ;In legatura cu Legea mamelor eroine OUG nr. 8 din 2021 care a fost amanata. Respectiv; (1) Femeile care au realizat stagiul minim de ... (vezi toată discuția)