Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare femei cu 3 sau mai multi copii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare femei cu 3 sau mai multi copii in 2021

Bună ziua

vă rog să mă lămuriti dacă a fost aprobat și dacă va inta in vigoare in Septembrie 2021 articolul care prevede reducerea virstei de pensionare pentru femeiile care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii. Vă multumesc !
Legea 127/2019 ar trebui sa intre in vigoare la 01.09.2021.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă multumesc pentru răspuns.Dacă puteți să mă ajutati cu un alt răspuns voi astepta. Avind în vedere dta la care intră in vigoare legea, LA ce Dată poate depune Cererea de acordare a pensiei. Conform acestei legi sotia mea care e născută în 10.04.1966 și a născut și crescut 5 copii , ar îndeplini condițiile în luna Martie 2021 ,după ce conform calculului se aplică reducerea de 8 ani raportat la anexa 5 din lege. Vă multumesc încă o dată și aștept un răspuns . Vă doresc multă sănătate si bucurie alături de cei dragi.
Nu poate depune dosarul decat dupa intrarea in vigoare a noii Legi a pensiilor... adica, dupa 01.09.2021.