avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate ruben63

Activitate ruben63

buna seara. nu am intrat nici acum in posesia titlului de proprietate. la tribunal a durat aproape un an, am hotararea in care spune caci nu este de competenta lor ci a prefecturii. am depus imediat actele la prefectura si mi-au spus sa astept sedinta consiliului care aproba modificarea in titlu si dupa aceea timit ei toate documentele la primarie pentru rectificarea greselii. toate bune pana aici, au trimis documentele, dar primaria nu imi da titlul. ( mai pe romaneste isi bat joc de mine) gasesc tot felul de motive . imi spun ca trebuie sa le trimeata la prefectura ca nu le mai gasesc si tot asa.. eu personal stiu ca este o rasbunare a secretarei care culmea imi este vecina. sunt din teleorman unde este o increngatura ce nu s-a mai vazut. as dori sa va inreb daca por sa angajez un jurist sau ceva asemanator sa se ocupe de acest caz caci deja am ajuns la capatul puterilor. va multumesc anticipat.
pai cand au facut certificatul de nastere au declarat domiciliul copilului la tata
fiul meu a facut un copil cu una care mai are 2 fete (cu care a plecat de la primul sot pur si simplu)copilul are aproape 3 luni si ni-la lasat si a plecat la maica-sa acolo unde are si fetele. a zis ca nu o intereseaza copilul caci ea are deja 2 fete.ei nu sunt casatoriti cu acte. copilul este pe numele tatalui unde are si domiciliul. ce posibilitati ar fi sa ramana copilul la noi unde avem conditii si stare materiala buna? mentionez ca fiul nostru il dorim din tot sufletul. va multumesc!
am succesiune pe casa de la tara in jud teleorman.totul ok pana saptamana trecuta cand cel care se ocupa de cartea funciara mi-a spus ca in acte este o gresala. in loc de parcela 45 este trecuta parcela 42. parintii mei au locuit acolo de cand s-a infiintat acea parte a comunei. dimensiunile corespund la fel si vecinii, amplasarea, totul. am fost la primarie si mi-au spus ca intradevar este gresala de la ei de cand au scri titlul de proprietate, si m-au trimis la tribunal pt obtinerea unei hotarari judecatoresti in acest sens. m-ar interesa ce pasi ar trebui sa ii urmez, adica daca ar fi si alta posibilitate mai economica si mai rapida. multumesc!
Răspuns la discuția Ocupare abuziva teren intravilan
cand am cumparat terenul era inchis cu gard dar vecinul l-a mutat circa 2m si a plantat un pom destul de mare iar acest an l-a mai mutat inca odata cam 1,5m
am cumparat in 2008 un teren in suprafata de 526m patrati.cu toate actele in regula,cu masuratori, l-am intabulat decitotul in regula. pana acum nu am reusit sa construiesc pentru ca sunt plecat din tara la lucru. un vecin mi-a ocupat o parte din teren pe care s-a extins cu piscina. am vorbit cu el i-am spus sa isi retraga gardul si sa imi restituie partea ocupata dar nu a vrut . mi-a spus ca pot sa ma duc la cine vreau eu caci nu pot sa ii fac nimic. caci el are relatii si bani. va rog daca puteti sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez. va multumesc.