avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate Gaby28

Activitate Gaby28

Am primit astazi de la firma la care lucrez 2 foii legate intre ele si as dorii sa inteleg cat de indreptatiti sunt ei sa imi ceara lucrul accesta.
"declar pe propria raspundere faptul ca in prezent nu inregistrez datorii, la institutii bancare, non-bancare sau alte institutii ale statului, ce se pot construi in posibilitati de impunere, de catre respectivivele institutii, a opririi pe salariu.
Consimt ca, in situatia in care cele declarate nu sunt reale sau in situatia aparitiei unor opriri salariale in perioada derularii contractului de munca, societatea angajatoare ..... sa-mi rezilieze contractul individual de munca".


A doua foaie este pur si simplu demisia "in avans" pe care ne-a cerut sa o semnam cu toate datele noastre fara data...




Buna ziua, am avut o problema care a necesitat sa fac un imprumut provident am discutat cu tipa aceea mi-a explicat detaliile si am stabilit ca plata sa o fac o data pe luna bun si facut la 1000 de lei a ramas sa dau 160 pe luna dupa 2-3 luni de plata a inceput sa imi tot zica ca luna nu are 4 saptamani...si ca eu pe langa cei 160 pe luna mai am de dat alti bani adica luna avand 28 de zile ma incadrez cu plata daca luna are 31 de zile eu raman dator cu cele 3 zile mi se pare o prostie ea nu a spus nimic pana sa semnez contractu de asemenea treaba sa nu mai spun ca ma suna cu 1 saptamana inainte de termenu care am stabilit ca iau salariu si pot plati rata foarte stresanti sau poate asa este doar tipa aceea nu prea respecta ce este de respectat tinand cont ca eu luna de luna am platit rata la ei. Intrebarea este alta ce pot face daca nu mai platesc rata sau intarzi cateva luni cu plata ratei, asta in caz ca raman fara munca...!!