avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Activitate Norelif

Activitate Norelif

Nu ne obligă cineva,vrem doar să rămână copilul în legătură cu tatăl.Dar el exagerează pe motiv că are dreptul.Cele doua zile in care îl ia la plimbare dimineața și după amiază,plus poze și filmulețe in celelalte zile sunt suficiente?Putem refuza pe cele live?
Buna ziua.Sunt căsătorită de 4 ani,un copil de 3 ani Soțul m-a agresat în parc,strâns de gât,cu copilul la el în spate și tribunalul i-a pus interdicție 5 luni,sa nu se apropie de mine.Pe copil are voie să-l vadă,persoana care ține legătura cu el este mama mea.Il ia pe copil in funcție de programul lui doua zile da,doua nu.Incele care nu îl vede ii trimitem poze,filmulete.Sunt obligata și să îl arat live .?El este bucătar și când suna sau îl sunam el lucrează,de multe ori nici nu este in cadru Copilul nu vorbește bine și în timpul aste el se joaca,nu vorbește cu el,noi doar stam cu telefonul după copil.Ce drepturi are tatăl,sunt obligata sa stau cu telefonul după copil că să-l vadă și așa atunci când suna?Uneori copilul nu vrea sa "vorbească"atunci.Daca plec o săptămână la părinți,trebuie aprobarea lui?Încă nu am inceput divorțul.Pentru agresiune am certificat de la IML,procesul verbal de la poliție.Multumesc pentru orice sfat.
Discuție divort
Buna ziua!
Intr-un divort ma poate reprezenta avocatul fara sa fiu prezenta?
Nu pot discuta cu sotul meu de divort si trebuie sa plec de acasa doar cu cateva lucruri personale,de imbracat.Imi este teama de reactia lui,daca ii spun,este violent.A inceput sa bea si nu pot discuta cu el nici cand este treaz!Cei din jur inca nu stiu,am incercat sa nu se afle.M-a amenintat sa nu spun!Am sperat sa fie trecator dar dureaza de 1/2 an.
Avem 2 copii majori-noi avem aproape 60 de ani.
Ce urmari sunt daca parasesc domiciliul?
Divortul se inregistreaza numai in localitatea de domiciliu?
Cum este bine sa procedez?
Va multumesc!