avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1220 soluții astăzi
Forum Activitate Emtres

Activitate Emtres

Buna ziua,

Mama primeste o pensie de vaduva din Spania care nu este impozitata de statul spaniol fiind un fel de ajutor social.
A primit o scrisoare de la ANAF care au chemat-o sa dea o declaratie de venit anual si in baza unei legi din 2014 care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2017 trebuie sa plateasca din urma impozit din 2014 pentru venitul acumulat pana la zi.
Decretul de lege mentioneaza ca pensiile se impoziteaza dar nu fac o referire la diferite tipuri de pensie:
- pensie de drept(primita dupa ce ai muncit in spania si ai cotizat) si se impoziteaza in spania
- pensie de vaduvie primita de sotul supravietuitor dupa ce sotul decedat a cotizat la stat
- pensie de orfan primita de copii supravietuitorului pana la 26 de ani
- pensie de handicap primita de sotul sau copilul celui care a cotizat.
I-au cerut mamei sa plateasca cateva mii de lei.
De ce ar impozita Romania o pensie sociala pe care Spania, care ofera aceasta pensie, nu o impoziteaza.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
O zi buna
Răspuns la discuția Demisie sau instiintare?
Contratul expira peste 2 luni de zile, mai am 5 zile libere de concediu pe care nu le-am luat, daca nu mi le va aproba sunt sanse sa primesc contravoaloarea lor?
Multumesc din nou
Buna ziua,
Am avut o perioada de 3 luni de proba, care s-a mai prelungit cu 3luni, si inca odata cu 3 luni astfel lucrez de 7 luni la compania aceasta si imi doresc sa plec.

Trebuie sa prezint demisie sau instiintare de incetarea activitatii?

Ce acte trebuie sa solicit de la angajator pentru a putea incheia de tot conturile cu aceasta companie?

Multumesc anticipat de raspuns
Răspuns la discuția Contract de munca pe 4 ani
Este legal sa se ceara remunerarea pe un an de munca?
Poate angajatorul sa te oblige sa inchei un contract de munca pe o perioada de 4 ani cu clauze care spun ca daca angajatul paraseste firma in perioada de 4 ani va fi obligat sa plateasca salariile pentru 1-2 ani din activitatea depusa?

Mentionez ca nu s-a investit in cursuri de specializare nimic.