avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate bodhisattva

Activitate bodhisattva

Buna seara, mai am de efectuat cateva zile de concediu pe 2015, cum pot sa imi oblig angajatorul sa-mi acorde acest rest ?
Daca nu imi acorda, pot sa ii cer bani pentru acele zile chiar daca nu plec din unitate ?
Buna seara, fiul meu a avut o problema medicala, o entorsa la genunchi, nu a avut ghips, insa are de la spitalul de urgenta tratament si recomandare de repaus 8 zile.
De la angajator i s-a zis ca adeverinta cum ca nu a beneficiat de concediu medical in ultimile 12 luni o va ridica personal, iar cand s-a putut duce personal si la munca si apoi la medic, nu i-a dat concediu pt ca i s-a zis ca trebuia anuntat din vreme.
De la medicul de familie i-a dat trimitere la ortoped, dar nici acesta nu i-a dat concediu medical.
Ce prevede legea in astfel de cazuri?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Credit externalizat
Conform contractului.
Răspuns la discuția abandonul de familie
Speram sa dati citate din doctrina sau spete pentru a va argumenta raspunsul.

Răspuns la discuția delapidare
Fapta s-a petrecut in 2008 in septembrie ultimul act, iar in 2011 s-a depus plangere, s-au luat declaratii si cam atat.
Ce inseamna acte de procedura? Va rog sa imi dati un ex- doua, sa imi dau seama ce ar intrerupe prescriptia, multumesc.
Răspuns la discuția Succesiunea dupa 16 ani
Nu, barbatul nu are drept la casa.
Faceti succesiunea, astfel veti avea si dvs o cota din casa, mica e adevarat. Mama are oricum o jumatate si din partea tatalui mai mosteneste 1/4, asa ca dvs impreuna cu sora veti avea 3/4 din jumatate, cota dvs e deci 3/16 din casa.
Veti iesi si din indiviziune ca sa primiti o sulta.
Mama poate cere si acum evacuarea dvs. in instanta.
Discuție delapidare
Buna ziua, care e prescriptia raspunderii penale in cazul infractiunii de delapidare si cum se calculeaza, de cand curge termenul ? Multumesc
Răspuns la discuția abandonul de familie
Din pacate litera legii va cere o hotarare civila in care sa apara clar creanta stipulata.

Unde exact?
Răspuns la discuția abandonul de familie
Daca nu poate fi tras acum la raspundere, care e logica punctelor a si b din art 378?

Obligatia de intretinere nu are legatura cu casatoria, nu sunteti obligata sa divortati. Puteti sa va adresati instantei in vederea obligarii tatalui sa plateasca pensie.