avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaMar

Activitate MihaelaMar

Buna ziua,
As dori sa stiu cum se procedeaza pentru a face dosarul de alocatie (sector 2, Bucuresti) in cazul in care parintii nu sunt casatoriti, bebe e recunoscut de tata iar alocatia doreste sa o ia mama (copilul locuind la mama).
Ce acte sunt necesare si unde trebuiesc depuse?
Este necesara si prezenta tatalui la depunerea actelor?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare referitor la concediul de care beneficiaza tatii la nasterea copilului, in urma participarii la cursurile de puericultura si a celor 5 zile oferite de stat.
Este posibil ca o parte din cele 15 zile pe care le primeste sa le poata lua si inainte de nasterea copilului?

Multumesc,
Mihaela
Daca nu am carte de munca si nici o vechime de 12 luni lucrate in ultimii 2 ani, cat voi primi pentru cresterea copilului si pentru ce perioada de timp?
Aceeasi intrebare daca am un contract de munca de 4 ore/zi?
Buna ziua,
Se poate cumva sa merg singura la primarie pentru a depune actele pentru o cununie civila fara partener, deoarece acesta se afla in alta tara si nu poate veni? Eventual cu o procura de la notar sau alt document care sa atesta acordul acestuia?
Multumesc anticipat.
Cred ca deja ne abatem cu mult de la subiect.
Nu spune nimeni ca nu este urat sa lasi compania fara oameni atunci cand are nevoie, insa nu cred ca trebuie sa incetam a avea parte de niste drepturi legale, cu atat mai mult cu cat nu imi doresc sa plec in vacante in Dubai pe banii companiei, ci este un eveniment de cu totul alta natura.
O sa contez pe intelegerea companiei si pe faptul ca vor dori crearea unor relatii bune si de viitor!
Multumesc pentru vorbele dvs, conteaza foarte mult.
Intr-o perioada de fericire dar si de griji numeroase, este usor sa fie demoralizat si sa te simti vinovat, desi intentiile tale au fost cele bune.
Sanatate multa!
Multumesc pentru parerea personala.
Uneori nu ai posibilitatea sa alegi ceea ce iti doresti, iar eu nu am intentionat sa fie asa. Evident ca daca as fi stiut de sarcina, atunci ramaneam la celalalt loc de munca, si pentru confort, si pentru siguranta.
Intentia mea este sa dau maxim la noul job, si sa ma pot intoarce cat mai repede si sa imi fac o cariera acolo. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa iau in calcul si viata personala.
Sunt lucruri de care poate ai parte doar o data in viata.
In plus, exista acea perioada de risc, si inclusiv medicul recomanda sa anuntam angajatorul incepand cu al doilea trimestru.
Multumesc pt urari!
Buna ziua,

Este adevarat ca nu ati spus ca in perioada de proba nu putem informa angajatorul de sarcina, dar intrebarea mea sau clarificarile de care am nevoie sunt de a confirma ca angajatorul nu poate sa imi spunca ca din motive legate de job, pentru ca nu sunt productive, nu invat, sa ma concedieze, cu atat mai mult cu cat in perioada de proba este mai simplu de facut asta.
Este dificil sa demonstrezi ca nu te da afara pt ca urmeaza sa pleci in concediu de maternitate si ca nu doreste sa mai investeasca in tine.
Nu credeti?
Buna ziua,
Din ce citesc, nu mentioneaza absolut deloc ca in timpul perioadei de proba nu poti anunta angajatorul de sarcina.
Pe o alta parte, este usor interpretabil, pentru ca spuna ca acesta nu poate sa te concedieze daca aceasta are legatura directa cu starea angajatei, ceea ce e greu de demonstrate.

ART. 21
(1) Este interzis angajatorului sa dispună încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul:
a) salariatei prevăzute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;

Va multumesc pentru clarificari!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii.
Eu urmeaza sa incep un nou loc de munca la un nou angajator incepand cu 1 februarie 2016. Astazi tocmai ce am aflat ca sunt insarcinata, estimez in 3 saptamani.
La noul angajator voi avea o perioada de 3 luni de proba, cea legala, dar am un contract pe perioada nedeterminata.
Vreau sa stiu, cand trebuie sa anunt, dpdv legal noul angajator, ca sa pot beneficia de toate drepturile pt copil, dar totodata sa ma asigur ca acesta nu ma poate da afara (ma refer in acea perioada de proba)?
Ce imi recomandati sa ma pot asigura dar sa fiu acoperita si legal?

Multumesc anticipat!
Mihaela