avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate sorin9308

Activitate sorin9308

Buna ziua,

Detin un autoturism de tip hibrid cu capacitatea cilindrica de 3301 cmc.
Anul trecut, am avut o reducere de 95% la impozitul auto in baza hotararii de guvern, urmand ca anul acesta, conform comunicatelor de presa, sa fiu scutit 100%. Astazi mi-a venit o instiintare de la Directia Venituri Buget Local Sector 2 cum ca potrivit HCGMB nr 218/10.12.2015 doar autoturismele de tip hibrid cu capacitatea sub 2200cmc beneficiaza de o reducere de 100%, pentru restul fiind reimpus plata integrala adica 4900 RON.
Am citit Codul fiscal, ART nr 227/2015 in care este specificat clar:
(3) În cazul mijloacelor de transport hibride, impozitul se reduce cu minimum 50%, conform hotărârii consiliului local.
Efectiv nu au cum sa excluda o subcategorie de hibride, iar hotararea consiliului general incalca codul fiscal.
Daca mai este cineva in aceasta situatie, rog sa ma contacteze intrucat voi ataca instiintarea la Curtea Constitutionala in termen de 15 zile.
Daca mai exista alta posibilitate va rog sa ma ajutati.
Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL care sa fie platitor de TVA. Firma se va infiinta in Bucuresti, dar mi s-a spus ca abia dupa ce depasesc plafonul pot trece la platitor de TVA, in schimb clientii doresc sa fie facturati cu TVA inca de la inceput. Exista vreo posibilitate de a fi platitor de TVA inca de la inceput?
Depasirea plafonului de 65.000 de euro cred ca va avea loc dupa 6-7 luni.