avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare SRL nou platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare SRL nou platitor TVA

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL care sa fie platitor de TVA. Firma se va infiinta in Bucuresti, dar mi s-a spus ca abia dupa ce depasesc plafonul pot trece la platitor de TVA, in schimb clientii doresc sa fie facturati cu TVA inca de la inceput. Exista vreo posibilitate de a fi platitor de TVA inca de la inceput?
Depasirea plafonului de 65.000 de euro cred ca va avea loc dupa 6-7 luni.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:19, 11 Ianuarie 2016
Dupa infiinarea firmei, va puteti inregistra ca platitor de T.V.A. la A.N.A.F. inca de la inceput, prin optiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vector fiscal Marius M Marius M Bine v-am gasit! In noiembrie 2014, un grup de 4 prieteni au infiintat un SRL. In actele de infiintare intocmite de o firma de \\"infiintari firme\\", firma ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie intracomunitara utilaj si materie prima valervalentin valervalentin Buna ziua, In cazul in care doresc sa infiintez o \"Intreprindere individuala\" si sa achizitionez, la inceput de activitate, un utilaj-cart din UE, de nou, ... (vezi toată discuția)
Pfa consultanta dros dros Doresc sa infiintez un PFA cu activitate principala consultanta pentru firme straine din UE. Cum ar trebui sa inregistrez fiscal PFA-ul, daca cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)