avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate rudolfton

Activitate rudolfton

deci singura solutia ar fi sa accept sa accept incheiere contractului de comun -acord , pentru ca pana la urma tot vii fi data afara pe baza referatelor pe care ne-au amenintat ca le vor face!:((
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
multumesc pentru raspuns! am fost 10 dar 4 dintre ei au acceptat sa semneze de comun-acord!intradevar de c.c.m. nu ni-sa spus ca ar exista!poate si din cauza faptului ca firma este infiintata de apx 6 luni in Romania!
Buna seara !
Ma aflu intr-un situatie disperata!Lucrez intr-un magazin de incaltaminte si am fost anuntata din partea conducerii ca acestia doresc sa faca o schimbare totala de personal ( sa concedieze actuali angajati si sa angajeze persoane noi) fara nici un motiv anume , doar ca ei considera ca magazinul are nevoie de asa ceva! Mi-sa spus ca vor sa desfacem contractul de munca pe cale amiabila ( cu acordul ambelor parti) iar eu am refuzat pentru ca nu am gresit cu nimic , nu am nici un referat/advertisment si le-am comunicat ca vreau 3 salarii compensatorii pentru a ma putea descurca pana imi voi gasi de munca!
Domni sefi au refuzat si au spus ca daca nu rezolvam cum doresc dansii ne vor da anumite task-uri pe care nu le vom putea indeplini si ne vor face referate pentru a ne putea concedia pe motive disciplinare!!!
ce pot face in acest caz pentru a evita aceasta situatie?pentru ca ei doresc pur si simplu ca toata aceasta concediere sa fie ceva de genu "azi te concediem , iti multumim pentru munca depusa , esti liber sa pleci acasa"
Pot lua salarii compensatorii? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pontaj Zile Libere Nationale
va multumesc pentru raspuns! orele se vor plati cu un spor de 100 % dar problema este ca angajatorul ne obliga sa le recuperam in urmatoarea luna...
de exemplu din cele 160 de ore lucrate se scad ce 24 nationale ( pentru ca angajatorul sustine ca legea nu ii interzice sa faca asa ceva) deci practic pe fluturasul meu de salariu vor figura :
136 de ore platite 100%
24 de ore platite 200%
Iar luna urmatoare ne obliga sa le recuperam pe acestea 24!!!
este legal? daca nu ma pot adresa itm-ului?
Buna seara ,
Am si eu o nelamurile : in luna Decembrie am avut 3 zile Nationale in care am lucra ( in total 24 de ore) care mi-se vor plati cu un spor de 100%.
Insa angatorul sustine faptul ca aceste 24 de ore se vor scadea ( pe motiv ca sunt platite dublu) din pontaj si practic in luna Ianuarie va trebuie sa muncesc in plus aceste 24 de ore!
Este legal asa ceva ? daca nu imi puteti spune cum ii pot dovedi angajatorului ca acesta incalca legislatia munci?
Va multumesc anticipat