avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiulupu

Activitate laurentiulupu

Buna ziua,

doresc sa-mi depun demisia la actualul angajator incepand cu 1 August, respectand termenul de preaviz de 20 de zile. In prezent sunt in concediu de odihna pentru 3 saptamani incepand cu 21 Iulie (cerere aprobata deja de angajator).
Pe 25 iulie s-a nascut fiul meu si doresc sa solicit concediul de paternitate de 15 zile lucratoare (5+10 zile pentru cursul de puericultura).
Obiectivul meu este sa stau cat mai mult acasa cu fiul meu in perioada de preaviz, urmand sa revin pe 25 August la birou pentru a-mi preda proiectele (asa e planul meu).

Intrebarile mele sunt:
1. care este data de la care se acorda concediul de paternitate (data nasterii fiului meu sau data depunerii cererii)?
2. angajatorul ma poate obliga sa revin la birou incepand cu 1 August, chiar daca am cerere de concediu aprobata?
3. concediul de paternitate suspenda concediul de odihna si perioada de preaviz?
4. care este cea mai buna varianta pentru mine, ca sa stau cat mai mult acasa?

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna seara,
vreau sa incep o colaborare cu o firma, ca prestator de servicii de recrutare si selectie. Eu sunt angajat cu norma intreaga la alta firma. Va rog sa-mi transmiteti care sunt posibilitatile legale pentru colaborare, astfel incat firma sa ma poata plati in baza unui act juridic valabil.
Multumesc frumos.