avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de paternitate poate fi considerat perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de paternitate poate fi considerat perioada de preaviz?

Buna ziua,

doresc sa-mi depun demisia la actualul angajator incepand cu 1 August, respectand termenul de preaviz de 20 de zile. In prezent sunt in concediu de odihna pentru 3 saptamani incepand cu 21 Iulie (cerere aprobata deja de angajator).
Pe 25 iulie s-a nascut fiul meu si doresc sa solicit concediul de paternitate de 15 zile lucratoare (5+10 zile pentru cursul de puericultura).
Obiectivul meu este sa stau cat mai mult acasa cu fiul meu in perioada de preaviz, urmand sa revin pe 25 August la birou pentru a-mi preda proiectele (asa e planul meu).

Intrebarile mele sunt:
1. care este data de la care se acorda concediul de paternitate (data nasterii fiului meu sau data depunerii cererii)?
2. angajatorul ma poate obliga sa revin la birou incepand cu 1 August, chiar daca am cerere de concediu aprobata?
3. concediul de paternitate suspenda concediul de odihna si perioada de preaviz?
4. care este cea mai buna varianta pentru mine, ca sa stau cat mai mult acasa?

Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 30 Iulie 2014
laurentiulupu a scris:

.....
Intrebarile mele sunt:
1. care este data de la care se acorda concediul de paternitate (data nasterii fiului meu sau data depunerii cererii)?
2. angajatorul ma poate obliga sa revin la birou incepand cu 1 August, chiar daca am cerere de concediu aprobata?
3. concediul de paternitate suspenda concediul de odihna si perioada de preaviz?
4. care este cea mai buna varianta pentru mine, ca sa stau cat mai mult acasa?

Multumesc pentru raspunsuri.


1. Concediu paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
Termenul incepe sa curga de la data nasterii copilului. Din calculele mele pana la 19 sept 2014 il puteti solicita.

2. "Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal" ceea ce inseamna ca angajatorul are obligatia sa-i acorde acest concediu.

3. art.51 alin.1 C.mun.
Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
...
c) concediu paternal;
...

Acordarea concediului paternal suspenda perioada de preaviz.
art.81 alin.6 C.mun. - In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

4. O varianta acceptabila pentru dvs este : terminarea CO ,intrarea in preaviz si apoi solicitarea concediului paternal. In acest caz, durata preavizului se va prelungi cu durata concediului paternal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu paternal in preaviz pauldaniel pauldaniel Buna ziua, In perioada preavizului s-a nascut fiul meu, am facut cerere la angajator pentru cele 15 zile lucratoare (am atestat de puericultura), insa cei de ... (vezi toată discuția)
Concediu tata dupa nasterea copilului GabriellaS GabriellaS Buna ziua, La cate zile de concediu are dreptul tatal, dupa nasterea copilului? Are acest drept si daca firma nu are un Contract Colectiv de Munca? Cererea ... (vezi toată discuția)
Zile libere la nasterea unui copil cristina_2013 cristina_2013 Buna ziua, Conform contractului colectiv de munca din firma la care lucrez, pentru nasterea unui copil se acorda 5 zile +10 zile daca a urmat cursuri de ... (vezi toată discuția)