Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu paternal in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu paternal in preaviz

Buna ziua,
In perioada preavizului s-a nascut fiul meu, am facut cerere la angajator pentru cele 15 zile lucratoare (am atestat de puericultura), insa cei de la HR mi-au raspuns ca preavizul se intrerupe doar din motive medicale. Asa este?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Pentru motive medicale, perioada de preaviz se suspenda.
Insa pe perioada preavizului se poate lua concediu de odihna...etc.
Noemele metodologice de aplicare a Legii 210 /1999 spun ca:
Art. 2. - Solicitarea pentru acordarea concediului paternal se adresează în scris, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, conducerii unităţii în care tatăl îşi desfăşoară activitatea. Aceasta are obligaţia de a dispune luarea măsurilor necesare în vederea acordării concediului paternal.
In plus de asta, Codul muncii, la art 81 alin 5 spune ca:
(5)Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
... ca la orice alt salariat.

Concluziile le trageti dvs.
Pe durata preavizului va puteti lua concediu paternal ... acesta se va suprapune cu perioada de preaviz ....
Buna ziua,

Potrivit art. 51 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, republicat, contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului in situatia concediului paternal. Nu se aplica si in cazul preavizului daca pe durata lui beneficiez de toate drepturile?
Nu este obligatoriu sa fie suspendat c.i.m. in aceasta situatie ... art.51 C.mun. contine o norma dispozitiva - Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:- , situtaie in care partile pot deroga de la aceasta prevedere.
freeelis a scris:

Pe durata preavizului va puteti lua concediu paternal ... acesta se va suprapune cu perioada de preaviz ....

Si daca eu mai am doar 5 zile din periada de preaviz si solicit cele 15 zile de concediu parental?